خانه > اخبار ویژه > چین به کدام ذخیره معدنی ایران چشم دوخته است؟

چین به کدام ذخیره معدنی ایران چشم دوخته است؟

در حالی برنامه‌ریزی چین برای افزایش تولید روی، بزرگترین معدن سرب و روی ایران را نشانه گرفته است که چین تمایل دارد پس از سرمایه‌گذاری در معدن سرب و روی ایران علاوه بر نوسازی تکنولوژی تولید ایران، نیاز خوراک واحدهای تولید روی خود را تامین کند.

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی چین یکی از بزرگترین تولیدکننده مواد معدنی مس، سرب و روی و نیکل محسوب می‌شود که این کشور برای بالابردن ظرفیت تولید روی خود نیازمند کنسانتره روی است. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده چین ۶.۲ میلیون تن روی و ۴.۶۵ میلیون تن سرب در سال ۲۰۱۶ تولید خواهد کرد و از آنجایی که مدتی است بازارهای جهانی با کمبود روی مواجه شده‌اند و آهنگ رشد تولید روی در جهان روند کاهشی دارد، بیشترین توجه چین برای تامین خوراک کارخانه‌های خود، ذخایر روی معدن مهدی‌آباد یزد است.

چینی‌ها سالانه ۲ میلیون تن کنسانتره روی و ۲.۵ میلیون کنسانتره سرب نیاز دارند که قصد دارند بخشی از این نیاز خود را از طریق همکاری در توسعه معدن سرب و روی مهدی آباد برطرف کنند.

در عین حال که چین به دلیل برخورداری از مواد معدنی عیار پایین‌، علاقه بسیاری برای سرمایه‌گذاری در کشورهای معدن‌خیز نشان می‌دهد اما معدن سرب و روی مهدی‌آباد با ۱۸۰ مییلیون تن ذخیره قطعی و احتمالی در مقطع فعلی تنها ذخیره بزرگ استخراج نشده سرب و روی جهان محسوب می‌شود که چشم چینی‌ها به آن است. گرچه عیار ذخایر این معدن نسبت به معدن انگوران که ذخایر آن رو به اتمام است، پایین‌تر برآورد می‌شود.

با این حال چین تمایل دارد پس از سرمایه‌گذاری در معدن سرب و روی ایران علاوه بر نوسازی تکنولوژی تولید ایران، نیاز خوراک واحدهای تولید روی خود را تامین کند. در این صورت علاوه بر تقویت تولید داخلی روی، برنامه افزایش تولید روی چین هم تحقق پیدا خواهد کرد. شاید کارشناسان به همین دلیل است که نسبت به ذخایر روی ایران و بازار آن امیدوار شدند و این را از منظر بازارهای جهانی یک فرصت تلقی می‌کنند و همواره به افزایش قیمت این فلز خوشبین هستند. این در حالی است که در شرایط فعلی کارخانه‌های روی به دلیل کمبود خوراک با ۳۰ درصد ظرفیت مشغول به کار هستند.

معدن انگوران بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه با ذخیره ۹ میلیون تن قرار است تا ۱۲ سال آینده خوراک کارخانه‌ها را تامین کند اما با توجه به اینکه ذخایر این معدن رو به پایان است، مقرر شده معدن‌ مهدی‌آباد یزد جایگزین آن شود. گرچه عیار سرب و روی آن پایین‌تر از انگوران است اما بر اساس اطلاعات به دست‌ آمده بخش سولفوره این معدن باید به روش زیرزمینی و بخش اکسیده آن به روش روباز استخراج شود.

بر اساس این گزارش، ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ ماده معدنی سرب و روی در آسیا بعد از چین، قزاقستان و هند محسوب می‌شود و از نظر تولید شمش روی جایگاه ششم و از نظر تولید سرب جایگاه پنجم را در آسیا دارد. همچنین مطالعات نشان داده که مصرف سرانه روی در ایران ۱۴.۱ کیلوگرم در سال است و در چین متوسط مصرف سرانه ۷.۱ کیلوگرم است.

همچنین ببینید

اقتصاد “چین” به روایت آمار

بر اساس آخرین آمارها سهم میانگین چین در رشد اقتصاد جهانی در سال های ۲۰۱۳ ...