خانه > اخبار > بین الملل > چین چگونه جهان را فریب داد؟

چین چگونه جهان را فریب داد؟

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام چین روز گذشته، پس از سقوطی که هفته گذشته رقم خورد و بازارهای سهام جهان را به دنبال خود پایین کشید، روز آرامی را پشت‌سر گذاشت؛ اما جریان‌های شدید مالی که چین با آن برخورد می‌کند، نگرانی‌های بیشتری را نمایان ساخته است. این نگرانی، اقتصاد در حال غرق شدن چین است که روند افت آن می‌تواند بهبود اقتصادی در سایر نقاط جهان را -که همچنان شکننده است- از مسیر خود خارج کند.

به‌گزارش واشنگتن پست، اما چیزی که این نگرانی‌ها را جدی‌تر می‌کند، معدود افراد آگاهی هستند که اطلاعات خوبی از واقعیت موجود اقتصاد چین دارند. آمارهای رسمی از نرخ رشد اقتصادی چین، تصویر درخشانی دارد که همه کشورهای جهان آرزوی آن را دارند. در سه ماهه سوم سال، مقامات چین اعلام کردند اقتصاد این کشور نسبت به سال قبل، ۶.۹ درصد رشد داشته که این رقم بسیار بالاتر از رشد دو درصدی در قدرتمندترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا است.

اما سوال اصلی اینجاست که این آمارها تا چه‌ اندازه قابل اعتماد هستند و آیا می‌توان آنها را باور کرد؟

«مارک ویلیامز»، اقتصاددان برجسته در موسسه کپیتال‌اکونومی، در پاسخ به این سوال می‌گوید: آمارهای رسمی از رشد اقتصادی چین، چندان قابل اعتماد نیست. «للاند میلر»، رئیس مؤسسه «کتاب بژ» چین (که کتابی درباره آمارهای اقتصادی این کشور است و به طور‌ دوره‌ای منتشر می‌شود) نیز این آمارها را سراسر دروغ و دستکاری‌شده می‌داند.

اقتصاد چین، بنا به دلایل مختلف، درحال فاصله گرفتن از نرخ رشد دو رقمی دهه گذشته و به‌ آرامی رو به کندی است. برخی از این عوامل اجتناب‌ناپذیر و ناشی از چندین سال رشد سریع هستند، اما برخی از این عوامل، اجتناب‌پذیر هستند. با این حال، بسیاری از کارشناسان، بر سر این موضوع که اقتصاد چین دقیقا چه اندازه کند شده، دقیقا هم‌ عقیده نیستند. درحالی‌که برخی تحلیلگران، نرخ تولید ناخالص داخلی (GDP) چین را یک یا دو درصد برآورد می‌کنند، اما برخی دیگر معتقدند نرخ GDP بسیار بیشتر از این رقم است؛ حتی اگر به اندازه‌ای که مقامات رسمی این کشور اعلام می‌کنند، بالا نباشد.

همچنین ببینید

اقتصاد “چین” به روایت آمار

بر اساس آخرین آمارها سهم میانگین چین در رشد اقتصاد جهانی در سال های ۲۰۱۳ ...