خانه > اخبار > کاهش چشمگیر گردشگران ایرانی ترکیه

کاهش چشمگیر گردشگران ایرانی ترکیه

 

 

روابط نزدیک اقتصادی و سیاسی میان دو کشور ترکیه و ایران و همچنین برخی جذابیت‏های اجتماعی ترکیه برای گردشگران ایرانی، در سال‏های گذشته این کشور را به نخستین مقصد گردشگران ایرانی تبدیل کرده بود؛ اما در سال ۲۰۱۵ میلادی بنا به دلایل مختلف از اقبال ایرانی‏ها به این مقصد توریستی کاسته شده است.»

 

این تحلیل «المانیتور» از رابطه توریستی ایران و ترکیه است. این رسانه در گزارشی به کاهش سفرهای ایرانی‏ها به ترکیه پرداخته و علل آن را بررسی کرده است.  براساس این گزارش، کسانی که در گذشته راهی اروپا می‏شدند، پس از تحریم‏ها و سخت شدن گرفتن ویزای اروپا، ترکیه را جایگزین این مقاصد کردند؛ مقصدی که برای ایرانی‏ها نیاز به ویزا ندارد. اما در سال ۲۰۱۵ رشته حوادثی موجب شد که سواحل ترکیه از چشم گردشگران ایرانی بیفتد. شرایط بد امنیتی، جنگ داخلی، برخورد نامناسب با گردشگران و لحن بعضا ضدایرانی مقامات ترکیه در قبال ایران، موجب شده ایرانی‏های کمتری به‌عنوان توریست وارد ترکیه شوند و در ازای آن راهی مقاصد دیگر شوند.

 

واکنش توریسم در برابر تروریسم

المانیتور اضافه می‏کند: «اگر انفجار ۲۳دسامبر فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول را هم نادیده بگیریم، وضعیت امنیتی ترکیه با سال گذشته که آتش‌بس دولت ترکیه با حزب کارگران کردستان هنوز لغو نشده بود قابل مقایسه نیست.» یک دانشجوی ایرانی دکترای اقتصاد گردشگری در دانشگاه ازمیر ترکیه در این‌باره به این رسانه گفته است که وضعیت امنیتی ترکیه و اخبار مربوط به جنگ داخلی در شرق این کشور در مطبوعات و رسانه‏های ایرانی بازتاب زیادی دارد و در ماه‏های اخیر به‌ویژه پس از عملیات نظامی ارتش ترکیه در استان‏های کردنشین شرق این کشور حساسیت گردشگران ایرانی نیز بسیار بیشتر شده است. به گفته وی، خانواده‏های ایرانی که سال‏های پیش برای گردشگری به ترکیه می‏آمدند، مقاصد دیگری همچون ارمنستان یا دبی را انتخاب می‏کنند.همچنین یک کارشناس گردشگری نیز در این خصوص به المانیتور گفته: «از آغاز جنگ سوریه و تنش‏های مربوط به آن به مرور تمایل ایرانیان برای سفر به ترکیه کاهش پیدا کرد؛ به صورتی که حتی تخفیف‏های ویژه و ارزان‏تر کردن تورهای گردشگری به مقصد ترکیه هم چندان نتوانسته گردشگران را مثل سابق جذب کند.

 

در کنار اینها، اظهارات ضدایرانی مقامات ترکیه بازتاب بسیار منفی در افکار عمومی ایرانیان داشته است؛ تا جایی که بسیاری از ایرانیان به دنبال مقاصد گردشگری جایگزین هستند.» براساس تحلیل این کارشناس، در این میان کشورهایی همچون ارمنستان یا تاجیکستان و گرجستان به عنوان مقاصد جایگزین در میان گردشگران ایرانی در سال‏های اخیر جایگاه بالاتری پیدا کرده است. بنا به آمار منتشر شده نیمی از گردشگران ورودی به کشور ارمنستان از ایران هستند. او تاکید کرده که این روند در آینده ادامه خواهد یافت و ترکیه دیگر مقصد جذابی برای ایرانیان نخواهد بود و دیگر کشورها جایگزین آن می‏شوند.طبق گزارش المانیتور، این کارشناس ایرانی همچنین با اشاره به انتشار اخبار بد حمله به اتوبوس گردشگران ایرانی در شرق ترکیه یا دوبار حمله به قطار تهران – آنکارا در بهار و تابستان امسال این اخبار را برای گردشگری ترکیه فاجعه‏آمیز خوانده و افزوده است: «در گردشگری اصل اولیه وجود امنیت است. گردشگر به جایی سفر می‏کند که قطعا احساس امنیت داشته باشد. اگر در اخبار بشنود که در کشوری بمب‌گذاری شده و تنش داخلی وجود دارد، آن کشور را از لیست مقاصد گردشگری خود حذف می‏کند. در مورد سفر ایرانیان به ترکیه هم این وضعیت آرام آرام دارد اتفاق می‏افتد. حتی حملات تروریستی به اتوبوس‏های حامل گردشگران ایرانی موجب ممنوعیت سفر زمینی از ایران به ترکیه شد.» او تحلیل کرده که بر همین اساس بسیاری از ایرانیان با ایجاد این حس که ترکیه ناامن شده، سفرهای خود را به این کشور کاهش خواهند داد و اگر وضعیت داخلی کشور ترکیه به این شکل ادامه یابد و در اذهان گردشگران ایران، ترکیه به‌عنوان یک کشور ناامن مطرح شود قطعا گردشگران ایرانی به آنجا نخواهند رفت چون امنیت اصل اولیه و زیربنای هر نوع گردشگری است؛ هرچقدر هم سفر به ترکیه ارزان باشد.این همه در حالی است که بنا به آمار منتشره گردشگران ایرانی پیش از این حملات، پس از آلمانی‏ها بیشترین گردشگران ترکیه بودند.

همچنین ببینید

شریعتمداری: به هیچ وجه ناقض برجام نیستیم/ ترکیه در روابط خارجی ایران جایگاه ویژه‌ای دارد

وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان گفت: برجام آینده خوبی خواهد داشت و ما به ...