خانه > اخبار > کدام کشورهای معدنی برای سرمایه ها جذابند؟

کدام کشورهای معدنی برای سرمایه ها جذابند؟

کدام کشورهای معدنی برای سرمایه ها جذابند؟ دنیای معدن – در یک سال گذشته، بخش معدن جهان با مشکل کاهش قیمت محصولات معدنی دست به گریبان بوده است؛ قیمت هایی که گاهی تا نصف قیمت در مدت زمان مشابه سال گذشته میلادی هم کاهش یافته اند.

این وضعیت، سبب شده که تمایل سرمایه گذاران به این بخش کاهش پیدا کند و جریان های مالی به سمت بازارهای دیگر هدایت شوند. در این شرایط دشوار مالی، برخی از کشورها نتوانسته اند همین اندک منابع مالی را هم جذب کنند و به دلیل ایراداتی که در سیاست ها و رویه های خود داشته اند، رقابت را به کشورهای قدرتمندتر واگذار کرده اند. یک موسسه مطالعاتی به تازگی کشورهای مختلف جهان را از نظر جذابیت برای سرمایه گذاران خارجی بررسی کرده است. در این فهرست، کشورهای امریکای شمالی، شرق آسیا و اقیانوسیه و جنوب افریقا توانسته اند جایگاه بهتری نسبت به دیگر کشورهای جهان به دست آورد.این مطالعه و رتبه بندی حاصل جمع دیدگاه های بیش از ۲۰۰ کارشناس این سازمان در دفاتر مختلف بین المللی آنها است؛ دفاتری که در شهرهای دنور، نیویورک، تورنتو، لندن، سیدنی، هنگ کنگ و پکن واقع شده اند.نتایج آن در نقشه جهان مشخص است.

 

معیارهای رتبه بندی

کشورهای عنوان شده براساس ۷ معیار مختلف مورد بررسی قرار می گیرند (سیستم سیاسی، سیستم اقتصادی، ثبات نرخ ارز، سطح پذیرش اجتماعی، فرآیندهای اعطای مجوز، نرخ های مالیاتی رقابت پذیر، فساد اقتصادی). البته اهمیت تمامی معیارها یکسان فرض نشده و به هر کدام از آنها نمره و وزنی براساس اهمیت آنها در جذب سرمایه ها داده شده است. امتیاز کل کشورها هم براساس محاسبه تمام این معیارها و اهمیت آنها به دست آمده است. هر قدر که یک کشور رتبه بالاتری در این رده بندی به دست آورده باشد، نشان دهنده آن است که سطح ریسک سرمایه گذاری در آن کشور پایین تر است. این مطالعه نشان می دهد که حتی برخی کشورها با ذخایر معدنی متوسط توانسته اند جایگاه بالایی در جمع سرمایه پذیرترین کشورهای جهان کسب کنند.

 

خلاصه نتایج این تحقیق

بازگشت سرمایه به شدت وابسته به ریسک سیاسی کشورها است. هر قدر که این ریسک کمتر باشد، سرمایه های بیشتری جذب می شوند و پایداری عملیات در بخش معدن، این بخش «سرمایه بر» تضمین خواهد شد.در حالی که بازار کنونی به دلیل کاهش قیمت محصولات معدنی، شاهد کند شدن فعالیت های اکتشافی معادن است، سرمایه گذاران جدیدی به عرض اندام در بازار می پردازند؛ سرمایه گذارانی که به تدریج تلاش می کنند جایگاه سرمایه گذاران سنتی را در بازار گرفته و نقش پررنگ تری در مبادلات ایفا کنند.

 

با وجود کاهش قیمت ها، هنوز هم بنیان های عرضه و تقاضا برای بسیاری از محصولات، قدرتمند است. دلیل آن هم موانع افزایش عرضه در بازار است. موانعی که از جمله آنها می توان به کاهش کیفیت منابع معدنی و نرخ های در حال سقوط ظرفیت های تولیدی جدید اشاره کرد.بنیان های بازار مواد معدنی در بلند مدت هم ساختار مستحکم خود را حفظ خواهد کرد. این موضوع ناشی از روندهای جمعیت شناختی (نرخ رشد جمعیت و افزایش انتظارات سیاسی برای توزیع عادلانه ثروت) خواهد بود. با توجه به آنکه اقتصاد جهانی در حال احیا است، انتظار می رود که قیمت محصولات معدنی روند رو به رشد خود را در آینده نزدیک آغاز کند.

همچنین ببینید

جذب 2.5 میلیارد دلار سرمایه در انرژی های تجدیدپذیر

 ۲.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای اجرای طرح های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر از ...