خانه > اخبار ویژه > گاز ایران به عمان می‌رود/ مسقط جای اروپا را گرفت

گاز ایران به عمان می‌رود/ مسقط جای اروپا را گرفت

سفر وزیر نفت ایران به عمان برای افزایش مراودات گازی با این کشور در شرایط مطرح شده است که بسیاری معتقدند ایران می‌تواند شرکای بهتر نسبت به عمان داشته باشد. هرچند که برخی دیگر، این رابطه گازی را در شرایطی که مراودات گازی با اروپا سخت به نظر می‌رسد، مفید می‌دانند.

به گزارش اقتصادنیوز، سفر زنگنه به عمان آغازی برای روابط نفتی بیشتر میان تهران- مسقط شد. زنگنه در سفر خود، فعالیت‌های گازی را هدف قرار داده بود؛ فعالیت‌هایی که پیش از این عمان را به سمت ایران سوق داد و سبب شد تا عمان با واردات گاز از ایران، برخی کشورهای عربی را کنار بگذارد.

در این میان، بعد از اجرایی شدن برجام، دست ایران برای انتخاب شرکای نفت و گاز بازتر شد. هرچند که حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران هم بارها اعلام کرده است که ایران شرکای دوران سختی و تحریم خود را فراموش نمی‌کند.

در این میان، سفر زنگنه به عمان آغازی برای مذاکرات گازی میان دو کشور است. آن‌طور که بیژن زنگنه بعد از سفر خود به عمان بیان کرده است، شرکت صادرات گاز ایران و طرف عمانی ظرف ۱۰ روز آینده وارد مذاکرات جدی برای استفاده از ظرفیت خالی تاسیسات ال‌ان‌جی و مبادلات گازی می‌شوند.

در این میان، تحلیل‌های مختلفی در خصوص این ارتباط گازی بیان می‌شود. برخی معتقدند که می‌توان شرکای بهتر از عمان داشت و برخی دیگر، عمان را جایگزینی برای امارات هم می‌دانند.

فرهاد فزونی عضو کمیسیون انرژی اتاق تهران یکی از مدافعان رابطه با عمان در حوزه گاز است. وی در همین رابطه به اقتصادنیوز، گفت: اساس ارتباط ایران با کشورهای منطقه از جمله عمان کار خوبی است چرا که این‌طور که به نظر می‌رسد ارتباط ایران با عمان در حوزه صادرات گاز است و در این حوزه ایران برای صادرات گاز خود به اروپا با مشکلاتی روبروست. برهمین اساس کشوری مانند عمان می‌تواند شریک خوبی در حوزه گاز برای ایران باشد.

وی عنوان کرد: شاید عمان آن‌طور که انتظار داریم به لحاظ مالی کشور قوی نباشد و در نهایت جایگزین اروپا برای ایران نشود اما در شرایط فعلی می‌تواند دوست و همراه ایران در حوزه گاز باشد.

فزونی تاکید کرد: در این میان عمان می‌تواند علاوه بر حوزه گاز، شریک خوبی در دیگر حوزه‌ها برای ایران باشد چرا که می‌توان برخی کالاها که تاکنون از طریق امارات به ایران می‌آمد را از طریق عمان وارد کرد. البته شاید امکاناتی که در امارات بود در عمان نباشد اما باید در نظر داشت که امارات هم در ابتدا حرفی برای گفتن نداشت و بعد طی روابط خود با کشورهای دیگر و ایران به وضعیت فعلی رسید.

آن‌طور که فزونی و بسیاری دیگر از کارشناسان معتقدند، عمان می‌تواند نفوذ اقتصادی ایران در میان کشورهای همسایه را افزایش دهد و شاید از همین منظر بتواند یک شریک خوب و پایدار برای نفت و گاز ایران باشد.

همچنین ببینید

مهر تمدید بر روابط نفتی و گازی ایران و عمان

درحالی که مذاکره بین ایران و عمان برای گسترش روابط نفتی و گازی سابقه طولانی دارد ...