خانه > اخبار ویژه > ۱۷ قرارداد اقتصادی میان ایران و ایتالیا منعقد می‌شود

۱۷ قرارداد اقتصادی میان ایران و ایتالیا منعقد می‌شود

قرار بود روز ۲۳ آبان امسال رییس کابینه دولت یازدهم در صدر هیاتی بلند پایه روانه فرانسه و ایتالیا شود تا علاوه بر توسعه روابط سیاسی زمینه همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اروپا را مهیا کند اما حملات تروریستی در فرانسه از یک سو و تهدید به عملیات مشابه در ایتالیا منجر به لغو سفر رییس‌جمهوری ایران به این دو کشور شد

اما امروز بار دیگر قرار است حسن روحانی در صدر هیاتی بلند پایه و متشکل از مسئولان دولتی و فعالان اقتصادی روانه این دو کشور شود.

۳ قرارداد بزرگ ایمیدرو
افروز بهرامی، مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت درباره جزئیات قراردادهای تجاری و اقتصادی که در سفر رییس قوه مجریه به ایتالیا قرار است میان دو کشور و در حضور رییس‌جمهوری به امضا‌ برسد، می‌گوید: ‌در سفر رییس کابینه دولت یازدهم به ایتالیا، ‌۱۷ تفاهمنامه همکاری میان دو کشور منعقد خواهد شد. وی می‌افزاید: ‌یکی از مهم‌ترین قراردادهای اقتصادی میان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با شرکت «‌سراتلی کاسولیت» ‌ایتالیا در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک برای ساخت کشتی است. بهرامی ادامه می‌دهد: یکی دیگر از قراردادها میان ایران و ایتالیا بین شرکت «‌ایزوایکو» ‌و شرکت «‌سن کانتییری» برای سرمایه‌گذاری به منظور بهره‌برداری مشترک از حوضچه‌های خشک است. مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت خاطرنشان می‌کند: شرکت ایمیدرو با شرکت «‌دنیلی» قراردادی برای آموزش، ‌طراحی، ‌مهندسی، ‌ساخت، ‌تولید و اجرای مشترک در حوزه فولاد منعقد می‌کند. به گفته این مقام مسئول؛‌ایمیدور همچنین با شرکت «‌دنیلی» قرارداد برای اجرای ۶ طرح آلومینیومی و با شرکت «‌اس‌ام‌اس اینسه»‌ نیز قراردادی برای احداث واحد فولادسازی برای ورق گرم و سرد از اسلب نازک منعقد خواهد کرد. مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت تصریح کرد: شرکت ایدرو نیز با شرکت «‌سالدو انرژی»‌ ایتالیا قراردادی برای سرمایه‌گذاری مشترک به منظور ساخت توربین گازی امضا خواهد کرد. همچنین قراردادی میان «غدیر» و «ساتا» برای احداث نیروگاه سیکل ترکیبی در بندر عباس منعقد می‌شود.

۳ زمینه همکاری ایران و ایتالیا
احمد پورفلاح، رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا نیز درباره سفر رییس‌جمهوری به ایتالیا و دستاوردهای این سفر برای توسعه روابط تجاری میان دو کشور در گفت‌وگو با صمت اظهار می‌کند: ‌سفر رییس‌جمهوری به ایتالیا قطعی است و برخلاف سفر قبلی که قرار بود فقط تعداد معدود و محدودی از فعالان بخش خصوصی، ‌رییس دولت یازدهم را همراهی کنند مقرر شده این بار تعداد بیشتری از فعالان اقتصادی در سفر رییس‌جمهوری به ایتالیا، ‌وی را همراهی کنند. وی می‌افزاید: ‌این بار برای همراهی فعالان اقتصادی با رییس دولت یازدهم در سفر به ایتالیا فراخوانی داده شد تا علاقه‌مندان برای حضور در ایتالیا اعلام آمادگی کرده و زمینه‌های همکاری خود با این کشور را اعلام کنند. البته باید سوابق بنگاه‌ها نیز برای همراهی با رییس‌جمهوری اعلام می‌شد.

همچنین ببینید

قرارداد توتال نقش بسیار مهمی در روابط ایران و فرانسه دارد/مبادلات دو کشور 4 برابر شده است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و ...