خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > اقتصادی > 10 میلیون یورو، اولین گشایش LC پساتحریم

10 میلیون یورو، اولین گشایش LC پساتحریم

شنیده‌ها از منابع غیر رسمی حاکی از آن است که روز گذشته اولین نقل و انتقال پول از طریق گشایش اعتبار اسنادی بین بانک ایرانی و بانک آلمانی به مبلغ ۱۰ میلیون یورو انجام شد که تنها ۵۰ یورو یعنی به اندازه ۰.۰۶ درصد دوران تحریم کارمزد پرداخت شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، از روز گذشته به صورت رسمی تحریم‌های ایران  از سوی اتحادیه اروپا و کشور آمریکا لغو شد که طبق پیش بینی‌ها اولین قدم در پساتحریم پیشروی نظام بانکداری به خصوص مسائل ارتباط بین‌المللی بانک‌ها همچون نقل و انتقال پول با روش‌های نوین و اتصال به شبکه جهانی نظام بانکداری برای روابط کارگزاری است.

 

براین اساس، روز گذشته رئیس جمهور در صحبت‌های خود در رابطه با دوران پساتحریم به موضوع گشایش اعتبار اسنادی و ارتباطات بین‌المللی بین بانکی اشاره کرد و گفت: «در فعالیت‌های بانکی مخارج ناروایی را متحمل می‌شدیم اما امروز ۱۰۰۰ ال سی باز شده است. بعضی از آثار بلافاصله پدیدار می‌شوند اما در عین حال بسیاری از موارد هم هست که باید در طول زمان انجام شود. برجام و برداشتن تحریم‌ها شرط لازم برای توسعه اقتصادی کشور است اما شرط کافی نیست.»

همچنین ولی‌الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی برنامه‌های نظام بانکداری در پساتحریم را در سه موضوع، اتصال و استفاده از شبکه سوئیفت، به روز رسانی و استاندارسازی بانک‌ها و همکاری‌های بین‌المللی تشریح کرد.

 

سیف در رابطه با اتصال به شبکه سوئیفت گفت: در دوران تحریم نیز برخی از بانک‌های کشور در زمینه سوئیفت تحریم نبودند، اما در عین حال برخی بانک‌های دیگر در این زمینه تحریم بودند که بلافاصله پس از برداشتن تحریم‌ها سوئیفت در این بانکها هم قابلیت استفاده دارد.ظرف یک هفته تا ده روز پس از برداشته شدن تحریم‌ها سوئیفت در بانک مرکزی و تمام بانکها انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در ۴ سال گذشته ارتباطات بانکی ما خارج از کشور قطع بود و بانک‌های ما عقب ماندند، یکی از اقدامات ما پس از رفع تحریم‌ها به‌روز شدن بانکها و استاندارد کردن آنها و اصول حاکمیتی در شرکت‌های زیر مجموعه است.

 

او خاطرنشان کرد: در رابطه با همکاری‌های دو جانبه با بانک‌های بین‌اللمللی گفت‌و‌گو‌هایی صورت گرفته که از کشورهایی در منطقه و اروپا در زمینه‌های مختلف در این باره اعلام آمادگی شده است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در میانه دی‌ماه احتمال داده بود تا تحریم سوئیفت تا پایان دی‌ماه رفع شود که این موضوع روز گذشته عملی شد، حال باید دید که چه زمانی به طور کامل بانک‌های ایرانی می‌توانند از روابط کارگزرای بهترین استفاده را ببرند زیرا برخی از بانک‌ها قراردادهای کارگزاری با بانک‌های قابل قبول دنیا به امضا نرسانده‌اند.

همچنین ببینید

اثر تحریم و پساتحریم بر صنایع آب و برق

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو معتقد است در سال‌های گذشته، تحریم‌ها موجب تقویت ...