خانه > اخبار ویژه > 3 دستاورد بهینه‌سازی شده نداجا عملیاتی شد , « سلطان دریا » به پرواز درآمد

3 دستاورد بهینه‌سازی شده نداجا عملیاتی شد , « سلطان دریا » به پرواز درآمد

سه دستاورد بهینه‌سازی شده نیروی دریایی ارتش صبح امروز عملیاتی و به ناوگان جنوب نداجا الحاق شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سه دستاورد جدید نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز طی مراسمی و با حضور امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش و جمعی از مسئولان استانی هرمزگان در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش عملیاتی شد.

ناو جمهوری اسلامی ایران تنب، بالگرد ضدزیردریایی مدل SH-3 و هواپیمای ترابری فوکر مدل F-27 دستاوردهایی بودند که بعد از تعمیرات اساسی و بهینه‌سازی به ناوگان نیروی دریایی ارتش الحاق شدند.

* ویژگی‌های ناو جمهوری اسلامی ایران تنب

به گزارش تسنیم، ناو تنب شناوری پشتیبانی رزمی است که از قابلیت پیاده کردن نیرو، حمل بالگرد، تانک و نفربر برخوردار است.

این شناور ۳ هزار تنی در سال ۱۳۶۴ به نیروی دریایی ملحق شد. فرآیند تعمیرات اساسی و بهینه‌سازی و سازمانه‌های شناور موصوف، در خردادماه سال ۹۱ آغاز و اینک پس از ۳۲ ماه با صرف دو میلیون و ۴۲۵ هزار نفر ساعت کار مفید به ناوگان جنوب نداجا الحاق شده است.

در روند تعمیرات این شناور ۱۳ هزار و ۷۵۰ قطعه حساس و مهم بومی‌سازی، ۷۸۰۰ قطعه معیوب تعویض، ۲۳۲ سامانه تعمیرات اساسی، ۸۵۴۱ متر کابل‌های الکتریکی و الکترونیکی، و ۳۷۵۰ متر خطوط لوله‌کشی در سایزهای مختلف تعویض و بیش از ۹۶ سامانه بهینه‌سازی شده است

تعویض بیش از ۵۱ تن سازه فولادی در بخش‌های بدنه فلزی، مخازن سوخت و اماکن داخلی شناور، باز و بست و تعمیر بیش از ۲۳۴ عدد انواع والوهای کنترلی سیستم‌های مختلف، باسازی اماکن داخلی و نصب و تجهیزات جدید شناور نظیر آب شیرین‌کن ۱۵ متر مکعبی، پمپرسوز هوای برقی و دیزلی و سیستم‌های تهویه محلی شناور انجام شده است.

طراحی، نصب و راه‌اندازی سامانه کنترل و ماینتورینگ جدید و پیشرفته جهت موتورهای اصلی، ژنراتورها، گریبکس و سیستم زاویه پروانه شناور بازسازی و عملیاتی کردن سیستم‌های هیدرولیک و دربهای سینه تعمیرات اساسی دو دستگاه دیزل ژنراتور ۳۱۰ کیلوواتی، افزایش ظرفیت یخچال‌های اصلی از ۷ تن به ۱۹ تن و افزایش ذخیره آب شیرین شناور از ۱۶۰ تن به ۵۴۰ تن بخشی از پیچیده‌ترین و مهمترین عملیات فنی و مهندسی در راستای پروژه عملیاتی‌سازی تنب بوده است. 

همچنین ببینید

مدیریت‌مصرف انرژی در شهرک‌های صنعتی

مدیریت مصرف انرژی یا ارتقای بهره‌وری موضوعی است که به منظور کاهش هزینه‌های تولید در ...