خانه > اخبار > اخبار استان >  بیلبوردهای پایتخت در تصرف “سلامت”

 بیلبوردهای پایتخت در تصرف “سلامت”

 

چند روز است که پایتخت رنگ و نقش سلامتی به خود گرفته و بیلبوردهای منقش به پیام‌های بهداشتی، تلاش می‌کنند تا بلکه بتوانند ساکنان محلات را متقاعد کنند تا قدر سلامتی‌شان را بیشتر بدانند.

تابلوهایی که چهره پایتخت را بهداشتی کردند

از ۱۴ دی ماه بیلبوردهایی با مضامین و پیام‌های سلامت محور بر چهره پایتخت نقش بسته‌اند تا آغازی باشند برای قدم برداشتن در راه طولانی فرهنگسازی در حوزه سلامت برای خود مراقبتی.

 

وزارت بهداشتی‌ها هدف از این کار را حساس کردن مردم نسبت به سلامتی‌شان و در نهایت اصلاح سبک زندگی عنوان می‌کنند. عمده موضوعات مطرح شده در این بیلبوردها نیز مرتبط با کاهش مصرف نمک، روغن، شکر، افزایش تحرک برای کاهش مرگ ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است.

 

برای اطلاع از جزییات این کار با دکتر ابراهیم داروغه‌زاده، مدیرعامل موسسه آوای هنر سلامت که زیر مجموعه وزارت بهداشت است به گفت‌وگو نشستیم. داروغه‌زاده با بیان اینکه بحث آموزش و فرهنگسازی برای خودمراقبتی در حوزه سلامت از موضوعاتی بود که در سال‌های گذشته از آن غفلت شده بود، گفت: ما همیشه بیشترین قسمت از بودجه، هزینه و وقت‌مان را صرف درمان می‌کنیم، اما برای آموزش به مردم جهت جلوگیری از بیماری‌ها و اصلاح سبک زندگی کاری انجام نشده است.

 

وی با بیان اینکه برای این کار باید از رسانه‌ها و نهادهای مختلف مانند سینما، صدا و سیما، فضاهای تبلیغاتی شهرداری و …. کمک بگیریم، افزود: بر این اساس وزارت بهداشت توانست همکاری و مشارکت شهرداری تهران را جلب کند؛ بطوریکه شهرداری فضای تبلیغاتی خود را به مدت ۱۵ روز در اختیار شعارهای حاوی پیام‌های سلامت محور قرار داد. بنابراین این کار از ۱۴ دی ماه آغاز شده و تا ۲۸ دی ادامه دارد.

 

داروغه‌زاده هدف اصلی از انجام این کار را تاثیر مثبت بر افراد و آموزش آنها برای تغییر سبک زندگی عنوان کرد و ادامه داد: امیدواریم از این طریق بتوانیم از بروز بیماری‌های غیرواگیری مانند سرطان و بیماری‌های قلبی – عروقی که میزان قابل توجهی از درصد مرگ و میر شهروندان ما را به خود اختصاص می‌دهند، جلوگیری کنیم. در این طرح تولید پیام و محتوا با وزارت بهداشت بوده و پیام‌ها را در اختیار سازمان زیباسازی شهرداری تهران قرار داد و این سازمان وظیفه طراحی و نصب بیلبوردها را برعهده داشت.

 

وی درباره موضوع اصلی این پیام‌ها گفت: بعد از تصادفات، بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان به عنوان دومین و سومین عامل مرگ و میر در کشور شناخته می‌شوند. حال این بیماری‌ها با سبک زندگی و بویژه تغذیه ارتباط مستقیمی دارند. بنابراین با کاهش مصرف دخانیات، نمک، روغن، مواد قندی و افزایش تحرک می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های قلبی – عروقی و سرطان تا حد زیادی کمک کرد. بنابراین تمرکز پیام‌ها بر این موارد و جهت عملی کردن آنهاست.

 

داروغه‌زاده درباره تاثیرات این پیام‌ها، گفت: انجام این کار منجر به حساس‌سازی می‌شود. در حال حاضر رسانه‌ها و هنرمندان نسبت به این مسایل حساس شده و واکنش نشان می‌دهند. این حساس شدن می‌تواند ما را به هدف اصلی برساند تا بتوانیم جامعه را متقاعد کنیم که با تغییر سبک زندگی و تغذیه بتوانیم به سلامتی خود کمک کنیم. طبیعتا باید این اقدامات گسترش یابد.

وی تاتید کرد: در صورت حساس شدن ذهن نسبت به این موضوعات، نیاز به افزایش دانش است و افزایش دانش به تغییر نگرش ما در حوزه سلامت و نهایتا تغییر رفتار و روش زندگی خواهد شد.

همچنین ببینید

برنامه دولت برای کاهش آلودگی هوای تهران

با تصمیم دولت، خدمات زیربنایی واحدهای صنعتی که در آلودگی هوای تهران مقصر شناخته شوند، ...