خانه > اخبار > اردوغان: دعوت پوتین برای ائتلاف با ایران را رد کردم

اردوغان: دعوت پوتین برای ائتلاف با ایران را رد کردم

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد درخواست رسمی ولادیمیر پوتین همتای روس خود را برای پیوستن به ائتلاف چهارجانبه روسیه، ایران، سوریه و عراق رد کرده است.
 

 

 رجب طیب اردوغان گفت: نیروهای ترکیه ای حاضر در پادگان بعشیقه برای آموزش عراقیها به درخواست دولت عراق و با اطلاع آن وارد خاک این کشور شدند.

اردوغان این مسئله را مشخص نکرد که آیا نیروهای ترکیه از خاک عراق خارج خواهند شد یا نه.

وی گفت: جنجال بر سر مسئله حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق مربوط به مسائل پشت پرده ائتلاف چهارجانبه بین روسیه، سوریه، عراق و ایران است.

رجب طیب اردوغان افزود: عراق و ترکیه روابط خوبی داشتند و در سفر حیدر العبادی به ترکیه درباره تحولات اوضاع گفتگو کردیم. پس از ورود داعش به عراق، او از ما درخواست کمک کرد و ما آمادگی خود را برای کمک به او اطلاع دادیم. ما درخواست کردیم تا محل مناسبی برای ایجاد پایگاه برای ما مشخص شود. آنها خودشان این پایگاه را به ما اختصاص دادند.

وی خاطر نشان کرد: تحرکات در این مورد اواخر سال گذشته آغاز شد و در ماه مارس گذشته منطقه بعشیقه را به ما اختصاص دادند. وزیر دفاع عراق از این پایگاه آموزشی بازدید کرد. اما به نظر می رسد تحولات در سوریه تاثیرگذار بوده است. سوریه، ایران، عراق و روسیه ائتلاف چهارجانبه ای را در بغداد تشکیل دادند و از ترکیه خواستند تا به آن بپیوندد، اما من به ولادیمیر پوتین گفتم من نمی توانم در کنار رئیس جمهوری بنشینم که مشروعیت او را به رسمیت نمی شناسم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

همچنین ببینید

روحانی: پیروزی ارزشمند در حلب علیه تروریستها باید با مذاکرات سیاسی مورد پذیرش ملت سوریه ادامه یابد

رؤسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه تأکید کردند که همزمان با پیروزی های ‏ارزشمند ...