خانه > اخبار > اقتصادی > افزایش 8 هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی در 6 ماه/رشد71 درصدی این بدهی نسبت به سال93

افزایش 8 هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی در 6 ماه/رشد71 درصدی این بدهی نسبت به سال93

بانک مرکزی در گزارش اقتصادی سه ماهه دوم سال ۹۴ اعلام کرده بدهی دولت به بانک مرکزی ۲۶ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و بدهی دولت به بانک‌ها ۱۰۷ هزار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان است.

بر اساس این گزارش میزان بدهی دولت به بانک مرکزی در شهریور ماه سال جاری نسبت به اسفند ماه سال ۹۳، معادل ۷۱ درصد افزایش یافته است. میزان این بدهی در اسفندماه سال ۹۳ حدود ۱۸ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان گزارش شده بود که در مقایسه با عدد ۲۶ هزار میلیارد و ۳۰۰میلیون تومانی شهریور ماه نشان‌دهنده افزایش هشت هزار میلیارد تومانی این بدهی است. یعنی دولت یازدهم در شش ماه به اندازه حدود نیمی از بدهی قبلی خود به بانک مرکزی، بدهی جدید ایجاد کرده است.

در سه ماهه اول سال جاری میزان بدهی دولت به بانک مرکزی ۳۴.۶ درصد و در سه ماهه دوم سال جاری ۴۳.۷ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که بدهی سه ماهه اول سال ۹۳ معادل ۲۰.۷ درصد افزایش یافته بود و بدهی سه ماهه دوم سال ۹۳ معادل ۲.۷ درصد کاهش یافته بود. یعنی بر خلاف افزایش بدهی سال ۹۴ در دوره مشابه سال قبل، رقم این بدهی کاهش هم یافته بود.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن تهران و به نقل از اقتصادنیوز، اما در مقابل روند افزایش زیاد بدهی دولت به بانک مرکزی، میزان افزایش بدهی به بانک‌ها کمتر بوده است. یعنی در حالی در فروردین و اردیبهشت ماه میزان بدهی دولت به بانک‌ها ۳۷ و ۳۳ درصد افزایش یافته که در شهریور ماه میزان افزایش این بدهی ۱۸ درصد گزارش شده است.

همچنین بر اساس این گزارش در شهریور ماه سال ۹۴ مجموع بدهی دولت و شرکت‌ها و موسسات دولتی به بانک‌ها و بانک مرکزی ۱۶۱ هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

افزایش 8 هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی در 6 ماه/رشد71 درصدی این بدهی نسبت به سال93

همچنین ببینید

اشکالات بخشنامه اخیر ارزی بانک مرکزی/پیمان‌سپاری غیرقانونی است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران بااشاره به مشکلات بخشنامه اخیر بانک مرکزی برای تعیین شیوه‌های ...