خانه > اخبار > انتقاد کلینتون از آل سعود

انتقاد کلینتون از آل سعود

شامگاه یکشنبه جمعی از مردم شهر عوامیه در شرق عربستان در اعتراض به شهادت شیخ نمر به دست آل‌سعود به خیابان‌ها آمدند که این تظاهرات اعتراضی از سوی نظامیان آل‌سعود سرکوب شد. به گزارش العهد، در تیراندازی بدون هدف یک گشتی زره‌پوش نیروهای عربستانی به سوی مردم یک شهروند عربستانی کشته و چند تن دیگر از جمله یک کودک هشت ساله زخمی شدند. تظاهرات در شهر عوامیه با مسدود کردن راه‌های اصلی و آتش زدن لاستیک ماشین همراه بود که به درگیری با نیروهای امنیتی انجامید. گفته می‌شود بیشتر زخمی‌ها در خانه توسط مردم مداوا می‌شوند و خانواده‌های آنها از انتقالشان به بیمارستان از بیم دستگیری توسط دولت هراس دارند. از سوی دیگر، پایگاه اینترنتی المانیتور توپ را به زمین معترضان انداخته و می‌نویسد وقتی نیروهای گشتی عربستان در حال عبور از روستای شیخ نمر بودند به خودروی آنها تیراندازی شد.

المانیتور می‌افزاید: نیروهای امنیتی در حال بررسی منشأ «این اقدام تروریستی» هستند. العربیه هم توپ را به زمین شیعیان انداخته و با ذکر سابقه‌ای آنها را مقصر تظاهرات و درگیری با پلیس در شرق عربستان اعلام می‌کند. العربیه می‌نویسد: «شهرک عوامیه در استان قطیف در شرق سعودی، شاهد چند حادثه در سال‌های گذشته بود؛ برجسته‌ترین آنها حمله به مرکز پلیس و کشتن شماری از نیروهای امنیتی و شهروندان و تخریب املاک عمومی و خصوصی بود. نیروهای امنیتی، هسته‌های عوامیه را رصد کرده و محرک جوانان به برداشتن اسلحه علیه نیروهای امنیتی را شناسایی کردند. مشهور‌ترین مشوق و محرک اقدام‌های مسلحانه در عوامیه نمر باقر النمر بود که حتی مرگ او هم برای عربستان دردسرساز است.»

پرس تی وی هم می‌نویسد یک مرد عربستانی در درگیری مسلحانه نیروهای امنیتی این کشور با افراد ناشناس در استان الشرقیه، به ضرب گلوله کشته شده است. خبرگزاری رسمی عربستان بدون اشاره به جزئیات حادثه اعلام کرد این مرد «علی عمران الداوود» نام داشت. خبرگزاری عربستان مدعی است نیروهای امنیتی این کشور به دنبال عوامل یک اقدام «تروریستی» بودند که این درگیری رخ داد. عوامیه در منطقه قطیف استان نفتخیز الشرقیه، زادگاه شیخ نمر باقر النمر، رهبر شیعیان عربستان است که به گفته ریاض شنبه همراه ۴۶ تن دیگر اعدام شد. منطقه قطیف از سال ۲۰۱۱ همواره صحنه ناآرامی بوده است؛ ساکنان این منطقه بارها با برگزاری تظاهرات اجرای اصلاحات دموکراتیک و آزادی زندانیان سیاسی را خواستار شده‌اند.

همچنین ببینید

شکست همه جانبه آل سعود در برابر ایران

هفته‌نامه اکونومیست در تحلیلی به روند تقابل ایران و عربستان در یک سال اخیر پرداخته ...