خانه > اخبار > بین الملل > ایجاد تفرقه در منطقه به‌منظور تجزیه جهان اسلام است

ایجاد تفرقه در منطقه به‌منظور تجزیه جهان اسلام است

 

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: امروز شاهد ایجاد فتنه و فرقه‌گرایی در منطقه به‌منظور تجزیه جهان اسلام به کشورهای کوچک هستیم، به همین دلیل باید به خصومت‌های موجود پایان دهیم.

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رجب طیب اردوغان٬ طی سخنانی در مجموعه کاخ ریاست جمهوری در آنکارا اظهار کرد: ما اکنون شاهد تلاش برای ایجاد فتنه فرقه‌گرایی در منطقه به منظور تجزیه جهان اسلام به کشورهای کوچک هستیم.

 

وی ادامه داد: حضرت محمد (ص) میان عرب و عجم یا اقوام مختلف، تفاوتی نمی‌گذاشت؛ لذا ما نیز باید به خصومت‌های موجود پایان دهیم. ما به اعدام‌های انجام شده در عربستان از زاویه مذهب نگاه نمی‌کنیم. در عربستان نهادهایی وجود دارند که حکم اعدام صادر می‌کنند. همان‌گونه که در ایران و آمریکا نیز وجود دارد.

 

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رییس جمهور ترکیه با اشاره به حمله برخی افراد به سفارت عربستان سعودی در ایران گفت: این اقدام از نظر قوانین بین المللی غیرقابل قبول است.

 

اردوغان با اشاره به تنش به وجود آمده میان عربستان سعودی و ایران اعدام شیخ نمر و چند تن دیگر را اجرای احکام قضایی دانست و افزود: ۴۶ تن از ۴۷ نفری که اعدام شدند، اهل تسنن بوده و به دلیل عضویت در القاعده اعدام شدند. یک نفر دیگر هم فردی شیعه بوده است.

 

وی ادامه داد: این تصمیم عربستان است، اینکه این تصمیم را تایید کنیم یا نکنیم بحث جدا است. در مصر نیز رئیس‌جمهور خود را به زندان انداخته و برایش حکم اعدام صادر کرده اند آیا کسی اعتراض کرد؟ عبدالفتاح السیسی در مصر کودتا کرد و رئیس‌جمهور را به زندان انداخت اما کسی صدایش در آمد؟.

همچنین ببینید

اردوغان: چه بخواهند چه نخواهند در عملیات موصل شرکت می‌کنیم

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه کشورش همچنان از سوی عراق تهدید می‌شود، گفت: ...