خانه > اخبار ویژه > با اجرایی شدن برجام کدام تحریم‌ها لغو می‌شود؟

با اجرایی شدن برجام کدام تحریم‌ها لغو می‌شود؟

 همگان منتظر انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی پیرامون راستی آزمایی فعالیت‌های هسته ای ایران هستند تا بر مبنای آن تعهدات برجامی طرف مقابل وارد فاز اجرا شود.

در آستانه اجرایی شدن برجام کدام تحریم‌ها لغو می‌شوندخبرگزاری میزان-گروه سیاسی: آنطور که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امروز برجام با همه فراز و نشیب‌هایش وارد مرحله اجرا می‌شود؛ همگان منتظر انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی پیرامون راستی آزمایی فعالیت‌های هسته ای ایران هستند تا بر مبنای آن تعهدات برجامی طرف مقابل وارد فاز اجرا شود.

 

اما برای اینکه موضوع بیشتر برای مخاطبان ملموس شود، در ادامه به بیان تحریم‌هایی خواهیم پرداخت که قرار است پس از اجرایی شدن برجام، لغو یا متوقف شوند.

به موجب برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام، فعالیت‌های هسته‌ای ایران در یک بازه زمانی ۸ الی ۱۰ ساله به طرزی محدود می‌شود که به تعبیر غربی‌ها زمان گریز هسته‌ای ایران از چندماه به یک سال افزایش یابد؛ همچنین  اگر برجام امروز اجرایی شود، ایران متعهد است تا ظرف ۱۰ سال آینده تعداد سانتریفیوژهای خود در نطنز را در مقدار ۵۰۶۰ نگه دارد و سطح غنی سازی اورانیوم مورد نیاز خود را از ۳.۶۷ درصد افزایش ندهد.

 

لغو تحریم‌های اعمال شده از جانب اروپایی‌ها

اما طرف مقابل نیز با اجرایی شدن برجام متعهد می‌شود که تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را لغو یا متوقف کند؛ به موجب مندرجات برجام، طرف اروپایی ملزم شده است ۸ سال پس از روز توافق، تمامی مفاد الزام‌آور مقررات اتحادیه اروپایی که متضمن تحریم‌های اشاعه‌ای است را لغو کند؛ البته از روز اجرای برجام نیز(که احتمالا امروز خواهد بود) تحریم‌های اعمال شده بر نقل و انتقال مالی، بانکداری، بیمه، سیستم سوییفت، سرمایه‌گذاری تجاری، گاز، نفت، محصولات پتروشیمی و. . . از میان برداشته خواهند شد.

 

از روز اجرای برجام طرف اروپایی موظف است تحریم‌های ذیل را که مرتبط با حوزه بانکی و بیمه‌ای است لغو کند: نظام ممنوعیت و اخذ مجوز حاکم بر نقل و انتقال مالی- تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های بانکی – تحریم‌های مربوط به بیمه – تحریم‌های مربوط به خدمات پیام‌رسانی مالی – تحریم‌های مربوط به حمایت مالی برای تجارت با ایران – تحریم‌های مربوط به کمک‌های بلاعوض، کمک‌های مالی و وام‌های ترجیحی.

 

همچنین لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران در حوزه نفت و پتروشیمی متضمن موارد ذیل است: تحریم‌های مربوط به واردات نفت و گاز از ایران- تحریم‌های مربوط به واردات فرآورده‌های پتروشیمی ایران – بخش‌های کشتیرانی، کشتی‌سازی و حمل و نقل- تحریم‌های مربوط به طلا، فلزات گرانبها و الماس، اسکناس و سکه – تدابیر مرتبط با اشاعه هسته‌ای – تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای حساس اشاعه‌ای (کالاها و فن‌آوری، سرمایه‌گذاری و آموزش‌های تخصصی)

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...