خانه > اخبار > سیاسی > ترافیک سیاسی در پاستور

ترافیک سیاسی در پاستور

استوارنامه‌های سفرای جدید بلژیک، نروژ، ترکیه و ایتالیا دیروز تقدیم رییس‌جمهور شد و پاستور را با ترافیک سیاسی مواجه کرد. رییس‌جمهوری در دیدار با سفیر جدید بلژیک، تداوم تحریم‌ها را به ضرر همه طرف‌ها به‌ویژه اتحادیه اروپا دانست و ابراز امیدواری کرد با دستیابی به توافق جامع نهایی در خصوص موضوع هسته‌ای، شاهد گشوده شدن دروازه همکاری‌ها میان کشورهای اتحادیه اروپای به‌ویژه بلژیک با ایران باشیم.

دکتر حسن روحانی پس از دریافت استوارنامه سفیر جدید بلژیک با اشاره به عضویت فعال ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بازرسی‌های گسترده و سرزده از تأسیسات هسته‌ای کشورمان، گفت: فتوای رهبر معظم انقلاب در حرام دانستن ساخت و استفاده از تسلیحات کشتار جمعی، مهم‌ترین تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران است.
دکتر روحانی گفت: روند تجارت در دنیا هیچگاه متوقف نمی‌شود و موانع، تنها مسیر آن را تغییر می‌دهد. نباید بهانه‌های واهی که موجب اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران شده است، موجب زیان کشورهایی شود که در سال‌های گذشته مناسبات مطلوبی با ایران داشتند.
رییس‌جمهوری ادامه داد: انتظار داریم که اتحادیه اروپا نقش موثرتری در مذاکرات ایفا کرده و بروکسل هم به عنوان مقر این اتحادیه می‌تواند در واقعی شدن دیدگاه‌ها و حرکت به سوی تعامل سازنده و پایدار، نقش‌آفرین باشد.
 در دیداری دیگر حجت‌الاسلام حسن روحانی پس از دریافت استوارنامه رضا چاکان تکین سفیر جدید ترکیه در ایران افزود: با از بین بردن تروریسم، خونریزی در منطقه باید متوقف شود و با احترام به تمامیت ارضی همسایگان و کشورهای منطقه، مرزهای جغرافیایی به صورت موجود باقی بماند.
رییس جمهوری به سفر رجب طیب اردوغان به تهران و سفر خود به آنکارا اشاره کرد و افزود: روابط دو کشور رو به پیشرفت است. روحانی اظهار کرد: تشکیل نخستین شورای‌عالی راهبردی بین دو دولت، می‌تواند گام بلندی در تحکیم مناسبات دوجانبه باشد.
وی با بیان اینکه ما رقم ۳۰میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ را به عنوان چشم‌انداز روابط تجاری مشخص کرده‌ایم، تاکید کرد: باید با رفع موانع اجرایی و تجاری باقیمانده به حجم مورد نظر در روابط اقتصادی نزدیک شویم. به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی پس از دریافت استوارنامه «مائورو کنچاتوری» سفیر جدید ایتالیا در تهران گفت: ایتالیا به‌عنوان عضوی مهم در اتحادیه اروپا همواره نقش پیش برنده‌ای در روابط بین ایران و اروپا داشته است.
 رییس‌جمهوری افزود: ایتالیا در گذشته برای به نتیجه رسیدن مذاکرات نقش مثبتی ایفا کرده و اینک نیز با جایگاه شاخص‌تری که دارد می‌تواند در رسیدن به توافق جامع در مسئله هسته‌ای بین ایران و طرف‌های غربی نقش‌آفرینی کند.
روحانی با اشاره به وجود ناامنی در منطقه و برخی کشورهای همسایه گفت: امروز افراطی‌گری و تروریسم به صورت یک مشکل فرامنطقه‌ای و جهانی رخ داده که برای مقابله با آن باید همه کشورها با یکدیگر همفکری و همکاری کنند. وی اظهار کرد: کمک به حل این معضل نیز می‌تواند یکی از موضوعات گفت‌وگو میان ایران و ایتالیا باشد. رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران در زمینه موضوع هسته‌ای گام‌های بسیار مثبتی در مذاکره با ۱+۵ برداشته است، گفت: اگر طرف‌های مذاکره‌کننده نیز از اراده سیاسی لازم در این زمینه برخوردار باشند، در یک ماه آینده دستیابی به توافق جامع امکان‌پذیر است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی پس از دریافت استوارنامه خانم «اودیسه نورهیم» سفیر جدید نروژ اظهارکرد: فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاملا صلح‌آمیز بوده و صلح‌آمیز باقی خواهد ماند.
وی افزود: ما در چارچوب ان‌پی‌تی و با نظارت و حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت می‌کنیم. رییس جمهوری با تاکید بر حقوق ملت ایران در بهره‌برداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای خاطرنشان کرد: تلاش برای دستیابی به توافق نهایی و راهبرد
برد – برد موجب خواهد شد تا روابط ما با همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله نروژ هر چه بیشتر گسترش یابد. روحانی همچنین با یادآوری روابط دیرینه ایران و نروژ تصریح کرد: ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش و تقویت روابط دو کشور در عرصه‌های دوجانبه و بین‌المللی وجود دارد که باید مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...