خانه > اخبار > اقتصادی > تمام مجلدها و جزئیات برنامه ششم توسعه را به مجلس می دهیم تا تصویب کنند

تمام مجلدها و جزئیات برنامه ششم توسعه را به مجلس می دهیم تا تصویب کنند

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دیشب اعلام کرد دولت تمام جزئیات و مجلدهای برنامه توسعه ششم را تقدیم مجلس می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دیشب در گفتگوی ویژه خبری که به بهانه رد کلیات برنامه ششم توسعه در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد، اعلام کرد با وجودی که مجلس تا پایان سال درگیر مسایلی مانند انتخابات و تصویب بودجه سال ۹۵ است، ولی باز هم دولت حاضر است تمام جزئیات برنامه ششم توسعه را تقدیم مجلس کند تا به تصویب قوه مقننه برسد.

نوبخت در ابتدای سخنانش با اشاره به اینکه ما از سال ۸۴ دو برنامه را آغاز کردیم و الان نوبت برنامه ششم است، گفت: قرار است تا سال ۱۴۰۴ جزء کشورهای توسعه یافته باشیم و در منطقه هم از لحاظ فناوری و اقتصادی جایگاه اول را داشته باشیم. در برنامه های سابق به اهداف برنامه نرسیده ایم. مقام معظم رهبری نیز ابلاغ فرمودند که باید به رشد ۸ درصدی سالانه برسیم تا بتوانیم در سال ۹۹ و اجرای برنامه هفتم، ایران به سطح کشورهای توسعه یافته برسد. باید تا سال ۹۹، نیمی از راه را طی کنیم. تلاش شده است برنامه ششم، نوآوری نسبت به برنامه های قبل داشته باشد. ۵ برنامه ۵ ساله پس از پیروزی انقلاب و ۵ برنامه ۵ ساله قبل از پیروزی انقلاب داشتیم. برنامه ششم، مسئله محور است.

وی توضیح داد: منابع ما نمی تواند همه مسایل را پوشش دهد. ما سه مسئله تعریف کردیم. یک سری مسایلی که اگر به آنها نرسیم به بحران می رسیم. مسایلی مانند آب و محیط زیست در این گروهند. گروه بعدی، پیشران های توسعه هستند از جمله حمل و نقل، گردشگری و فناوری. گروه آخر هم مسایل منطقه ای است. ما باید به سواحل جنوب و منطقه مکران به صورت ویژه بپردازیم. اینها در چهارچوب تعامل با جهان است و اقتصاد با تعامل در بحث سیاست خارجی تعریف می شود.

نوبخت به شلوغی کارهای مجلس تا پایان سال نیز اشاره کرد و گفت: الان مجلس کارهای بسیار مهمی دارد. برای ابتدای سال ۹۵ نیازمند بودجه هستیم تا همه تکلیف خود را بدانند. طبیعی است که بودجه باید در اولویت قرار گیرد. طبق مواد ۱۸۴ و ۱۸۶ آیین نامه داخلی مجلس می شود به صورت موازی و همزمان این دو لایحه را دنبال کرد. برنامه توسعه ششم هم می تواند در اولویت قرار گیرد. برنامه ششم از سال ۹۳ آغاز شد و تا مرداد ۹۳ پیش نویس سیاستهای کلی تهیه و به مجمع تشخیص مصلحت رفت. تا ۹ تیرماه امسال، سیاستها را دریافت کردیم. فکر می کردیم پس از بودجه می توانیم تقدیم کنم. برخی از نمایندگان مجلس گفتند ما ذهن دولت را خواندیم و دولت قصد تقدیم برنامه را ندارد. ما در فضای پساتحریم هستیم و باید با برنامه وارد این فضا شویم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تشریح برنامه ششم توسعه بیان داشت: ما برنامه را در ۳ جلد تهیه کرده و ۲۸ موضوع بخشی و فرابخشی را بررسی کرده ایم که در آن راهبردها، سیاستها و اقدامات تشریح شده. یک نوآوری این برنامه این است که تا سطح اقدام اساسی نیز ریز شده است. به صورت واضح همه را بیان کرده ایم. بخش قابل توجهی از اینها، جز اختیارات دولت است. یک مشکل در برنامه های قبلی این بود که سال به سال قوانین را بررسی می کردیم و ۲۳۵ تبصره تکرار می شد. ما این تکراریها را جدا کردیم و برای اجرای برنامه نیز ۳۲ ماده را جداگانه تنظیم کردیم. من در نامه ای به مجلس نوشتم ما یک مجموعه ۳ جلدی و یک تک جلدی داریم که به موقع تقدیم مجلس می کنم.

همچنین ببینید

تاسیس ۶ بندر خشک تا پایان برنامه ششم توسعه

معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از جدیدترین اقدام وزارت راه و ...