خانه > اخبار ویژه > روایت جهانگیری از دیدار با مقام معظم رهبری درباره انتخابات

روایت جهانگیری از دیدار با مقام معظم رهبری درباره انتخابات

پس از آنکه عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، چهارشنبه گذشته از دیدار خود با مقام معظم رهبری و گزارش ردصلاحیت‌ها به ایشان خبر داد، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری روایت خود را از این دیدار در همایش استانداران و فرمانداران اعلام کرد؛ دیدارهایی که به گفته جهانگیری در دو جلسه طولانی و با همراهی وزیر کشور انجام شده است. براساس آنچه «ایسنا» از اظهارات معاون اول رئیس‌جمهوری در دومین همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور گزارش داده است، جهانگیری با بیان اینکه مقام معظم رهبری به دلیل حساسیت مسائل داخلی و خارجی و اهمیت انتخابات، از یک انتخابات پرشور که همه در آن حاضر باشند و مشارکت حداکثری داشته باشند صحبت کرده‌اند، تاکید کرد: انتخابات میدانی است که آسیب‌های اجتماعی کشور را کاهش می‌دهد و دغدغه مقام معظم رهبری در این باره به حدی بود که به همراه وزیر کشور در دو جلسه طولانی برای پیدا کردن راهکار در این زمینه در خدمت ایشان بودیم.

یکی از این راهکارها امیدواری مردم است و انتخابات می‌تواند این نقش را ایفا کند. معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به نقش شورای نگهبان در انتخابات گفت: اطمینان داریم که شورای نگهبان با سعه صدر به‌گونه‌ای عمل می‌کند که در همه صحنه‌های کشور رقابت پر شوری ایجاد شود و همه گرایش‌ها احساس کنند که برایشان حق انتخاب وجود دارد. در همین حال حسینعلی امیری سخنگو و قائم‌مقام وزارت کشور نیز در همین همایش با بیان اینکه بررسی صلاحیت کاندیداها از جمله اقتضائات حق‌الناس است، تاکید کرد: کسی که وارد مجلس می‌شود، نباید فردی ناصالح و مجرم و خیانتکار باشد یا اعتقادی به اسلام، ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی‌ نداشته باشد، ما نیز به عنوان دولت، مخالف حضور آن‌ها در مجلس هستیم.

تاکید هاشمی بر ایجاد زمینه حضور حداکثری

از سوی دیگر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز پنج‌شنبه در دیدار جمعی از علما و فضلای حوزه علمیه قم با تاکید بر اهمیت انتخابات اسفندماه امسال، تاکید کرد که باید مرحله به مرحله این انتخابات، قانونی و عادلانه برگزار شود تا مردم به نامزدهای مورد نظر خود از طیف‌های مختلف و دلسوز با وجود همه سلایق و گرایش‌های فکری داخل خانواده انقلاب و نظام اسلامی رأی بدهند؛ تا شاهد انتخاباتی پرشور با حضور حداکثری مردم باشیم.

امیدواری به افزایش تعداد تایید صلاحیت‌ها

با این همه و با وجود برخی نگرانی‌ها درباره رد یا عدم احراز صلاحیت‌ها از سوی تعدادی از ثبت‌نام‌کنندگان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، دبیر ستاد انتخابات کشور امیدوار است تعداد زیادی از این افراد صلاحیت‌شان تایید شود. به گزارش «ایسنا»، علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور در همایش استانداران و فرمانداران کشور با اشاره به تعداد ۶۷۵۳ نفر افرادی که صلاحیت آنها در انتخابات پیش رو رد یا احراز نشده، گفته است که در غیر این صورت در برخی از حوزه‌های انتخابیه رقابت و مشارکتی وجود نخواهد داشت.

عارف و تعاملات مثبت با شورای نگهبان

در همین حال، رایزنی‌ها با شورای نگهبان یکی از گزینه‌هایی است که برخی چهره‌های سیاسی و نیز برخی نمایندگان فعلی مجلس که ردصلاحیت شده‌اند از آن سخن می‌گویند .

همچنین ببینید

رشد اقتصادی ۹۵ به ۸ درصد رسید

وزیر امور اقتصادی و دارایی از دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی در سال ۹۵ ...