خانه > اخبار > سیاسی > سفر روحانی به تاجیکستان و انتظار آغاز دور جدیدی در روابط دو کشور

سفر روحانی به تاجیکستان و انتظار آغاز دور جدیدی در روابط دو کشور

سفر روحانی به تاجیکستان و انتظار آغاز دور جدیدی در روابط دو کشور
حسن روحانی رییس جمهوی اسلامی ایران شامگاه سه شنبه نخستین سفر رسمی خود به تاجیکستان را با ورود به دوشنبه پایتخت این کشور آغاز می کند، سفری که بیشتر کار شناسان انتظار دارند دور جدیدی در روابط دو کشور فارسی زبان محسوب شود.
 

 

در این سفر، نیروگاه سنگ توده – ۲ که با تلاش شرکت ایرانی ‘سنگاب’ احداث شده است به بهره برداری کامل خواهد رسید و انتظار می رود چند قرارداد همکاری در زمینه های انرژی و تجاری نیز بین دو کشور امضا شود.

به گزارش وزارت امور خارجه تاجیکستان، حسن روحانی به اتفاق همتای تاجیکش امام علی رحمان مراسم افتتاح این نیروگاه را از طریق ویدیو کنفرانس به نظاره خواهند نشست.

ایران سال ۷۴ بازسازی این ساختمان بازمانده از زمان شوروی سابق با توان ۲۲۰ مگاوات را با سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیون دلار برعهده گرفت و در سال ۸۳ در این زمینه با دوشنبه قرارداد امضا کرد.

بر اساس این توافقنامه، ایران پس از ۱۲.۵ سال استفاده از نیروگاه آن را در اختیار طرف تاجیکستان می گذارد.

ایران اولین کشوری است که استقلال تاجیکستان را در سال ۷۰ به رسمیت شناخت و اولین سفارت خارجی در دوشنبه نیز سفارت ایران بود.

در جریان ناآرامیهای سال های ۱۹۹۷-۱۹۹۲ تاجیکستان، ایران برای رفع این ناآرامیها پا پیش گذاشت و میزبانی چندین دور از مذاکرات صلح تاجیکها را بر عهده گرفت به طوری که یکی از طرفهای اصلی مذاکرات صلح به شمار می رفت.

حضور پررنگ ایران در بازسازی تاجیکستان ازجمله در صحنه های اقتصادی این کشور هم بر روابط تنگاتنگ دو کشور افزود.

پس از امضای توافقنامه صلح ، ایران در برابر روسیه و چین یک سرمایه گذار مهم اقتصادی تاجیکستان به شمار می رود.

علاوه بر نیروگاه ایرانی سنگ توده- ۲، زمانی که سرمایه گذاران دیگر کشورها همچنان از تاجیکستان کناره گیری می کردند ایران به اجرای طرح مهم تونل استقلال نیز پرداخت طرحی که در سال آینده به مرحله کامل بهره برداری می رسد.

مرحله اول تونل استقلال موسوم به انزاب در سال ۸۵ توسط شرکت ایرانی توسط رییس جمهوری وقت به بهره برداری رسید.

این تونل علاوه بر ایجاد مسیر دسترسی دایمی در تابستان و زمستان، مسیر جاده دوشنبه به خجند را حدود ۶۰ کیلومتر کوتاه و شمال و جنوب تاجیکستان را به هم متصل می کند.

قرارداد حفاری این تونل جمعا به طول ۱۰ کیلومتر و ۴۰۰ متر در سال ۲۰۰۳ میلادی بین وزارت حمل و نقل تاجیکستان و شرکت صابر از ایران به ارزش ۳۹ میلیون دلار به امضا رسید.

سرمایه گذاریهای ایران در اقتصاد تاجیکستان حدود ۴۰۰ میلیون دلار تخمین زده می شود. در حال حاضر ۱۵۰ شرکت ایرانی به طور مستقل و مشترک در تاجیکستان فعالیت می کنند.

به گزارش اداره آمار تاجیکستان در نیمه نخست سال جاری میلادی گردش مالی دو کشور به حدود ۱۴۳ میلیون دلار رسیده است.

با این وجود ایران در مقام صادرات به تاجیکستان در بین کشورها مقام چهارم را به خود اختصاص داده اما در میزان واردات از این کشور مقام هشتم را دارد.

عبدغنی محمد عظیم اف’ رئیس انجمن سیاست شناسان تاجیکستان وضع کنونی مناسبتهای ایران و تاجیکستان را طبیعی عنوان می کند .

به گفته وی توجه ایران به تاجیکستان کاهش نیافته بلکه دولت روحانی واقعیتهای سیاست خارجی کشورش را درست تر از دولت های قبلی تشخیص داده است.

محمدعظیم اف گفت: ایران در ماههای آینده بحث برنامه هسته اش را نهایی می کند و تحریمها هم علیهش لغو خواهند شد که این به نفع اقتصاد تاجیکستان نیز خواهد بود.

وی گفت: وقتی نفت و گاز ایران به اروپا رفت، سرمایه ضروری هم برای طرحهایش در تاجیکستان پیدا می شود.

محمدعظیم اف تصریح کرد: اکنون که ایران طرح سنگ توده ۲ را به آخر رسانده است به اجرای طرحهای د یگر نیروگاهی در زرافشان، وخش و خنگاب خواهد پرداخت و در خطوط انتقال برق و آب هم سرمایه گذاری می کند.

عبدالفیض عطایف’ سخنگوی وزارت امور خارجه در نشستی خبری گفت که سفر روحانی به این کشور اولین سفر رسمی رئیس جمهوری جدید ایران است و دوشنبه امیدواریهای زیادی برای توسعه مناسبات با ایران دارد.

حضور در اجلاس شانگهای بخش مهم دیگر سفر رئیس جمهوری به تاجیکستان است و روحانی در حاشیه این اجلاس با مقامات کشورهای عضو این پیمان بویژه روسای جمهور روسیه و چین دیدار می کند.

حضور در کنار تندیس ‘اسماعیل سامانی و نثار گل به پاسداشت بنیانگذار اولین دولت ملی تاجیکها از دیگر برنامه های روز نخست سفر رئیس جمهوری ایران به تاجیکستان است.

دیدار و مذاکره با رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان، نخست وزیر و ملاقات سه جانبه روسای جمهوری ایران، افغانستان و تاجیکستان و دیدار با نمایندگان محافل و انجمنهای علمی تاجیکستان در محل آکادخی علوم این کشور نیز از دیگر برنامه های سفر وی به دوشنبه است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...