خانه > اخبار > اقتصادی > شعاع همکاری‌های آینده ایران و ایتالیا محدود به 2 کشور نیست/ دوران تحریم دوران باخت-باخت بود

شعاع همکاری‌های آینده ایران و ایتالیا محدود به 2 کشور نیست/ دوران تحریم دوران باخت-باخت بود

حسن روحانی صبح امروز در آخرین مرحله از سفر خود به ایتالیا در کنفرانسی خبری، دوران تحریم را دوران باخت – باخت برای روابط اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا دانست و تاکید کرد: در این میان بیشترین ضرر را اتحادیه اروپا برد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری حسن روحانی روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری با رسانه‌های ایتالیایی گفت: دستاوردهای این سفر به نفع ایران، ایتالیا و اتحادیه اروپا و و حتی منطقه خواهد بود. ما طرح های مشترک اقتصادی گسترده ای داریم که شعاع آن محدود به ایران و ایتالیا نخواهد بود و کشورهای منطقه را نیز شامل می شود.

 

وی افزود: خواست ما این است که بخش خصوصی و دولتی ایتالیا برای سرمایه گذاری و ورود فناوری های نو به ایران و استفاده از یک بازار مشترک منطقه ای، وارد عرصه شوند.

رئیس جمهور افزود: می توانم این جمله رابگویم که در دوران تحریم، شرایط باخت- باخت برای ایران و اتحادیه اروپا بود. به این دلیل که با بقیه کشورها کار می کردیم، به ویژه چین و روسیه به تحریم اعتنا نمی کردند و با آمریکا که از گذشته به دلایل دیگر همکاری ما قطع بود.

 

روحانی یادآور شد: کشورهایی که در فضای تحریم ضرر کردند کشورهای اروپایی بودند و با تحریم، شرایطی پیش آمد که از فضای فعالیت در ایران محروم شدند.

وی ادامه داد: این گام و سفر پس از برجام از ایتالیا شروع شد به دلیل این که دو تمدن بزرگ از دیرباز دارای ارتباط تمدنی، فرهنگی و اقتصادی بودند و در دهه های گذشته و قبل از تحریم روابط اقتصادی خوبی وجود داشت تا جایی که در مقاطعی ایتالیا اولین شریک اقتصادی ایران بود.

 

رئیس جمهور ادامه داد: البته که مذاکرات ما با مقام های ایتالیایی صرفا اقتصادی نبود، در زمینه همکاری های دو کشور در بخش علمی، دانشگاهی، فناوری های نو، آثار باستانی، مرمت آثار باستانی، توسعه گردشگری و همچنین راجع به مسایل مهم منطقه ای با هم گفت و گو کردیم.

روحانی توضیح داد: از عراق و سوریه گرفته تا لبنان و لیبی تا یمن با هم حرف زدیم و همچنین در دیدار با پاپ من در مسایل معنوی و دینی و اقداماتی که بخش تبلیغات دینی و مذهبی در سراسر جهان باید انجام دهد و اهداف مشترکی که وجود دارد، افکارمان را بسیار نزدیک دیدم.

وی اضافه کرد: ما هر دو راجع به محو سلاح های کشتار جمعی در جهان و اقداماتی که مبلغان اسلامی و مسیحی و دیگر ادیان باید در این زمینه انجام دهند، در بخش مبارزه با خشونت و افراطی گری و تروریسم و جهان عاری از خشونت، افراط و ترور و همچنین در زمینه تبیین آزادی بیان صحبت کردیم.

 

رئیس جمهور یادآور شد: آزادی بیان به مفهوم این نیست که هر کس هر کاری که خواست در این جهان انجام دهد. همانگونه که آزادی معنایش این نیست که کسی به حریم زندگی دیگران تعرض کند، آزادی بیان هم به این معنا نیست که کسی به حریم اعتقادات دیگران و مقدسات ادیان مختلف تعرض کند.

روحانی افزود: این کار تحریک آمیز و از نظر اخلاقی غلط است و این کار می تواند فاصله و شکاف های اجتماعی را بیشتر کند لذا هر دو با زبان های گوناگون این گونه حرکت ها را محکوم کردیم و همانطور که ترور و خشونت محکوم است، توهین به دیگران هم محکوم است.

همچنین ببینید

روحانی: تاکید بر روابط نزدیک تر بانکی با سوئد

رایزنی برای کاهش تنش های منطقه ای و جهانی رئیس جمهوری روابط با سوئد را ...