خانه > اخبار > سیاسی > طرحی که شورای نگهبان رد کرد

طرحی که شورای نگهبان رد کرد

شورای نگهبان طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را مغایر با قانون اساسی دانست

 

به نقل از روابط عمومی شورای نگهبان، طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب جلسه مورخ هفدهم آذرماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۳ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به شرح زیر اعلام می‌گردد:

 

  • همانطور که در نظریه شماره ۸۱/۳۰/۱۸۲۰ مورخ ۱۳۸۱/۸/۱۵ این شورا آمده است، اختیارات و وظایف مذکور در تبصره ۴ ماده ۷۱ قانون موضوع ماده ۲، و همچنین فراز اخیر ماده ۷۳ قانون موضوع ماده ۳ ، مبنی بر برکناری شهردار از سوی شورای شهر و نیز تبصره یک و دو این ماده زائد بر وظایف و اختیارات نظارتی شوراهای اسلامی موضوع اصل یکصدم قانون اساسی می‌باشد لذا موارد مزبور، مغایر این اصل شناخته شدند.

 

  • در تبصره‌های ۴ و ۵ ماده ۸۰ موضوع ماده ۷، انتخاب قاضی از سوی رئیس دادگستری استان و شهرستان، مغایر بند ۳ اصل ۱۵۸ قانون اساسی است. همچنین عضویت یک نفر به انتخاب نماینده یا نمایندگان شهرستان، مغایر وظایف نمایندگی می‌باشد.

 

  • در ماده الحاقی۲، نظر به اینکه در قانون اساسی چنین وظیفه‌ای برای نمایندگان مجلس پیش‌بینی نگردیده است بنابراین ماده مذکور اشکال دارد.

 

  • در این مصوبه باید قید گردد، که رسیدگی این هیأت‌ها مانع مراجعه ذی‌نفع به مرجع صالح قضایی نمی‌باشد. همچنین باید تصریح شود این اقدامات نافی اختیارات فقهای معظم شورای نگهبان مذکور در اصل ۴ قانون اساسی نیست و الاّ اشکال دارد.

همچنین ببینید

اصلاح مصوبه ترکیب شورای معادن/اختصاص1درصد از منابع فروش نفت به پروژه های حمل و نقل ریلی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان ضمن اصلاح مصوبه قبلی خود درمورد ...