خانه > اخبار > سیاسی > مذاکرات سه‌جانبه ظریف، کری و اشتون در عمان

مذاکرات سه‌جانبه ظریف، کری و اشتون در عمان

یک مقام وزارت خارجه اعلام کرد: محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا و کاترین اشتون روزهای ۱۸ و ۱۹ آبان ماه در مسقط پایتخت عمان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

این مقام نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که خواست نامش بیان نشود دیروز در گفت‌وگو با ایرنا افزود: در این دیدار، کاترین اشتون به عنوان نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ حضور خواهد داشت.

وی تصریح کرد: ظریف، کری و اشتون در نشست دوروزه مسقط درباره همه موضوعات به ویژه غنی‌سازی و تحریم‌ها با یکدیگر مذاکره می‌کنند. این مقام وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ روز ۲۷ آبان ماه و چند روز قبل از ضرب‌الاجل تعیین شده (۲۴ نوامبر / ۳ آذر ماه) در وین برگزار شود گفت: نمی‌توانیم این تاریخ را تایید کنیم زیرا زمان مذاکرات با ۱+۵ هنوز قطعی نیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا مبنی بر اینکه آیا ظریف، کری و اشتون تا قبل از دور بعدی مذاکرات ایران با ۱+۵ دیدار سه جانبه دیگری خواهند داشت؟ گفت: این امر بستگی به مذاکرات مسقط دارد. پیش از این ظریف، کری و اشتون در روزهای ۲۲ تا ۲۴ مهرماه با یکدیگر دیدار سه‌جانبه داشتند و درباره موضوعات اختلافی یعنی میزان غنی‌سازی اورانیوم ایران، نحوه لغو (برداشتن) تحریم‌ها و مدت زمان توافق مذاکره کردند.

ایران و ۱+۵ به دلیل اختلاف نظرها در

۳ موضوع یاد شده نتوانستند در ۲۹ تیر ماه (۲۰ جولای) با یکدیگر به توافق جامع دست یابند و بر این اساس برای ۴ ماه دیگر، مدت زمان مذاکرات جامع هسته‌ای و نیز توافق اولیه ژنو را که سوم آذر ماه ۹۲ به آن دست یافتند، تمدید کردند.

بر این اساس، ضرب‌الاجل تعیین شده برای مذاکرات جامع و تمدید توافق ژنو تا (۲۴ نوامبر) ۳ آذرماه است که طرفین تلاش دارند اختلافات خود را برای رسیدن به توافق جامع حل و فصل کنند. جان کری وزیر امور خارجه امریکا اخیرا در نشستی موسوم به «مجمع ایده‌های واشنگتن» در پاسخ به اظهارات سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید که احتمال توافق جامع را

۵۰ درصد یا کمتر از آن بیان کرده بود، گفته است من در حال مذاکرات رو در رو و مستقیم با آقای ظریف هستم و نسبت به توافق با ایران امیدوارم اما ابراز خوش‌بینی نمی‌کنم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

شرایط واگذاری پهنه‌های معدنی به بخش خصوصی اعلام شد

 معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ...