خانه > اخبار > پیش‌بینی بسته شدن قطعی پرونده ‌«پی. ام. دی»‌

پیش‌بینی بسته شدن قطعی پرونده ‌«پی. ام. دی»‌

دور جدید نشست‌های کمیسیون مشترک «برجام» در سطح کارشناسی درحالی از صبح پنجشنبه در وین آغاز شد که «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چهارشنبه شب، گزارش نهایی خود را از ارزیابی مسائل گذشته و حال ایران، به ۳۵ عضو شورای حکام ارائه کرد؛ گزارشی که ایران آن را تا حدودی معتدل ارزیابی کرده است.

سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، این گزارش را که پیش از این گفته می‌شد نه سیاه خواهد بود و نه سفید، «نزدیک به سفید» ارزیابی کرده است. قرار است نشست بعدی کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ در سطح معاونان، دوشنبه در وین برگزار شود. ریاست هیات مذاکره‌کننده ایران در این نشست به عهده حمید بعیدی‌نژاد خواهد بود. به گزارش ایرنا مشورت درباره پیش نویس قطعنامه پیشنهادی ۱+۵ برای بستن پرونده مسائل گذشته و حال ایران، موضوع اصلی این نشست خواهد بود. کشورهای ۱+۵ براساس برجام متعهد شده‌اند قطعنامه‌ای به شورای حکام، با هدف بستن این پرونده ارائه دهند. علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به گزارش آمانو گفت: در این گزارش اذعان شد که فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح آمیز بوده و هیچ انحرافی در آن دیده نشده است. وی با پیش‌بینی بسته شدن قطعی پرونده ‌«پی. ام. دی»‌ تا ۲۴ آذر افزود: آنان نتوانستند به هیچ مستندی درباره ادعاهای‌شان اشاره کنند بنابراین این پرونده ساختگی که سال‌ها ما را گرفتارش کرده بودند برای همیشه بسته خواهد شد. معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اگر پرونده فعالیت‌های گذشته و حال هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان بسته نشود مانند این است که برجامی وجود ندارد و هر کس به سر جای خودش برمی‌گردد. صالحی گفت: اکنون سندی پیش رو داریم که دیگر نمی‌توانند گزارش آژانس را نفی کنند و اگر نخواهند این پرونده را در قطعنامه‌ای ببندند در عمل ملزم به تعهدات‌شان نبودند و توپ در زمین خودشان خواهد افتاد. وی اضافه کرد: خوشبختانه در هیچ جای گزارش آمانو از پایبند نبودن ما سخنی گفته نشده بلکه در بخش ارزیابی اعلام شده که برخی مطالعات مدلینگ و شبیه‌سازی رایانه‌ای داشته‌ایم که این شبیه‌سازی‌ها در همه کشورها انجام می‌شود و موضوعی علمی است و نمی‌توان جلوی علم را گرفت. رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر شورای حکام خواسته‌های ما را در بستن پرونده ‌«پی. ام. دی»‌ محقق نکند اقدام بعدی ما چه خواهد بود؟ گفت: «در این صورت تعهداتی که در برجام داریم یعنی انجام برخی اقدامات علی‌الارض را متوقف می‌کنیم و به حالت اولیه باز می‌گردیم. »
کوچکترین پنجره‌ای برای بازگشت بماند، برجام اجرا نمی‌شود
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با تاکید بر اینکه گزارش آژانس، صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تایید می‌کند، گفت: اگر این پرونده بسته نشود و حتی پنجره‌ای کوچک را برای بازگشت به این موضوع بازبگذارند برجام اجرایی نمی‌شود. به گزارش ایرنا، سیدعباس عراقچی افزود: نگاه کلی گزارش آژانس در رابطه با مسائل باقیمانده در گذشته و کنونی برنامه هسته‌ای ایران بر خلاف تمامی حرف‌هایی است که در ۱۰سال گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است. وی ادامه داد: ارزیابی آژانس در بررسی انجام‌شده این است که تا قبل از ۲۰۰۳م فعالیت‌های مطالعاتی در ایران انجام شده و همچنین نشانه‌ای از انحراف مواد هسته‌ای به سمت اقدامات غیرصلح‌آمیز وجود نداشته است. رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تصریح کرد: آنچه که آژانس درباره انجام فعالیت‌های مطالعاتی و علمی در همین گزارش مدعی شده را ما قبول نداریم و نظرات خود را در زمان مقتضی به آژانس اعلام خواهیم کرد. عراقچی اظهار کرد: با وجود آنکه آمانو قبلا گفته بود گزارش او نه سیاه و نه سفید است اما از نظر ما به سمت سفید بیشتر گرایش دارد. وی تاکید کرد: جمع‌بندی این گزارش وجود یک برنامه نظامی را رد می‌کند و راه را برای اینکه شورای حکام، موضوع ‌«پی. ام. دی»‌ را خاتمه دهد هموار می‌کند. وی در پاسخ به اینکه برخی منابع خبری اعلام کردند به زودی ایران و آژانس توافقی را امضا می‌کنند که قدرت بازرسی‌های بیشتر را به آژانس می‌دهد، گفت: این سند پروتکل الحاقی است که براساس برجام از روز اجرایی شدن آن، به‌طور موقت و داوطلبانه اجرا می‌شود تا اینکه از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد. عراقچی خاطرنشان کرد: براساس برنامه ما اواخر دسامبر و اوایل ژانویه که می‌شود همان اواسط دی ماه، باید به روز اجرایی شدن برجام برسیم.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...