خانه > اخبار > اقتصادی > چرا دولت روحانی لایحه بودجه را با 42 روز تاخیر به مجلس فرستاد؟

چرا دولت روحانی لایحه بودجه را با 42 روز تاخیر به مجلس فرستاد؟

۴۲ روز از مهلت قانونی دولت برای ارائه لایحه بودجه سال ۹۵ به مجلس گذشت، پنج وعده دولت برای ارسال لایحه بودجه محقق نشد و در نهایت دولت لایحه بودجه را فردای اعلام نتیجه برجام به مجلس فرستاد. اما آیا دلیل تاخیر دولت تعیین تکلیف برجام بوده است؟

مرضیه محمودی: همزمانی ارائه برنامه ششم توسعه به مجلس و لایحه بودجه سال ۹۵ عاملی است که دولت آن را دلیل تاخیر ۴۲ روزه خود می‌داند و اگرنه در دو سال گذشته دولت یازدهم، در ارسال لایحه بودجه همواره خوش قول و متعهد به قانون بوده است. اما در کنار تدوین نهایی برنامه ششم توسعه، تعیین تکلیف برجام و اجرای آن می‌تواند دلیلی باشد برای آنکه دولت در انتظار تعیین نتیجه برجام بوده است.

 

دولت یازدهم دلیل تاخیر خود در ارسال لایحه بودجه را تدوین و نهایی کردن برنامه ششم توسعه عنوان کرده و سخنگوی دولت در دومین روز تاخیر در ارسال لایحه بودجه گفته بود: کار تدوین پیش‌نویس لایحه بودجه ۹۵ و برنامه ششم در دولت به پایان رسیده و امروز هم می‌توانستیم لایحه بودجه را به مجلس ارسال کنیم اما با توجه به اینکه مجلس نظر به ارسال لایحه بودجه و برنامه ششم به طورهمزمان داشت،‌ تاخیر در ارسال این دو لایحه رخ داد.

 

به گزارش اقتصادنیوز، ادعای نوبخت در مورد آماده بودن لایحه بودجه برای ارسال به مجلس در حالی است که چند روز بعد از این خبر نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد قیمت ارز و نفت در بودجه گفته بود این موارد هنوز در لایحه بودجه نهایی نشده است. سخنی که نشان می‌داد دولت هنوز نتوانسته به جمع‌بندی در مورد نرخ ارز و یا قیمت نفت برسد و این دو را تا حدودی وابسته به اجرا یا عدم اجرای برجام می‌داند. وابستگی از آن جهت که آیا با برداشته شدن تحریم‌ها دولت می‌تواند از محل افزایش صادرات نفت درآمد بیشتری کسب کند یا آنکه واکنش بازار به قیمت ارز چه خواهد بود.

 

اما شاید این همه دلایل دولت برای ارسال دیرهنگام لایحه بودجه به مجلس نباشد. نامعلوم بودن سرنوشت برجام شاید در بررسی لایحه بودجه توسط نمایندگان تاثیرگذار بوده و همین عاملی شده که دولت بخواهد لایحه بودجه خود را زمانی به مجلس ارسال کند که اجرای برجام جو مثبتی درمجلس برپا کرده باشد. در این صورت شاید نمایندگان با نگاه مثبت‌تری به اعداد و ارقام بودجه‌ای دولت نگاه می‌کردند.

همچنین ببینید

آغاز بررسی لایحه بودجه سال 97 کل کشور در صحن مجلس

جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش آغاز شد و در مهم ترین ...