خانه > اخبار > یک مقام ارشد اروپایی: ایران می‌تواند شکایت قانونی علیه آمریکا مطرح کند

یک مقام ارشد اروپایی: ایران می‌تواند شکایت قانونی علیه آمریکا مطرح کند

روزنامه فاینشنال تایمز در گزارشی با اشاره به مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا برای محدودیت صدور روادید نوشت: دیپلمات‌های اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای نگرانند این اقدام نقض برجام باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فاینشنال تایمز، مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته طرحی را به تصویب رساندند که براساس آن، هرکسی از کشورهایی که با آمریکا قرارداد لغو روادید امضا کرده باشد در صورتی که پیش از این به ایران، سوریه، عراق و سومالی سفر کرده باشند برای رفتن به آمریکا باید روادید تهیه کنند. ۲۳ کشور از اعضای اتحادیه اروپا با آمریکا قرارداد لغو روادید دارند.

برخی مقامات اروپایی معتقدند که الزام کردن افرادی که به ایران سفر کرده‌اند، به گرفتن روادید برای ورود به آمریکا طبق این طرح می‌تواند نقض بخشی از توافق هسته‌ای باشد که از آسیب زدن به عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران جلوگیری می‌کند.

دولت‌های اروپایی حتی پیش از مطرح کردن ارتباط این طرح با توافق هسته‌ای با طرح انتقادات شدید علیه این اقدام مجلس نمایندگان گفته‌اند که ممکن است در صورت تصویب نهایی آن، اقدامات متقابل را به کار گیرند.

طرح اولیه مجلس نمایندگان آمریکا تنها مربوط به عراق و سوریه بود اما ایران و سومالی بعدتر به آن اضافه شدند و پس از آن مطرح شد که گروه‌های تروریستی طی یک حمله گسترده به پاریس شمار زیادی از مردم فرانسه را کشته و زخمی کردند.

کاخ سفید از ارائه این طرح استقبال کرده است اما مجلس سنا قصد دارد پیشنهاد مشابهی را ارائه کند که براساس آن اجازه ورود به کسانی که تنها به عراق و سوریه سفر کرده باشند، محدود می‌شود.

همچنین ببینید

ظریف: ممنوعیت ورود مسلمانان، آمریکا را امن نمی‌کند/آمریکا به سمت تنش‌افزایی در سوریه نرود

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به تصمیم اخیر دادگاه عالی آمریکا در تایید ایجاد محدودیت ...