خانه > اخبار > سیاسی > 5 اپیزود از صداقت ایرانی در مقابل بدعهدی های غرب!

5 اپیزود از صداقت ایرانی در مقابل بدعهدی های غرب!

به گزارش خبرلنده به نقل ازخبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛”مذاکره” کلمه ای  است که این روزها زیاد به گوش میرسد و معنایی که از آن در ذهن متبادر می شود “بده و بستان” یا همان ارائه یک سری امتیاز ها و تصاحب برخی امتیازات از حریف است. اما اصل مهم در مذاکره نحوه بده و بستان است که باید بسیار هوشمندانه باشد؛ طوری که حریف بر شما غلبه نکند.

مذاکرات هسته ای با گروه ۵+۱نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ بعد از اینکه طرفین ایرانی و غربی در راستای اجرای برجام به توافق دست یافته و به مرحله اجرای تعهدات خود رسیدند هیئت ایرانی از همان روزهای ابتدایی از تعلیق غنی سازی گرفته تا از بین بردن قلب راکتور اراک، به اجرای تعهدات پرداخت. این در شرایطی بود که طرف غربی هیچ کدام از تعهدات خود را تا به امروز انجام نداده است. در این گزارش به برخی تعهداتی که ایران برای نشان دادن صداقت خود انجام داده اشاره شده و در مقابل اقداماتی که غربی ها در زمینه نقض برجام انجام داده اند، مطرح شده است.

اپیزود اول- ایران: کاهش حجم ذخیره اورانیوم به ۳۰۰ کیلوگرم/ غرب: اعمال تحریم های جدید علیه ایران

طبق قرارداد نوشته شده میان ایران و ۵+۱ بنا براین بود که ایران تعهد خود را کامل انجام داده و در ازای دریافت ۲۰۰ تن کیک زرد، بیش از ۹ تن از اورانیوم خود را به روسیه صادر کرده است.

این در شرایطی است که پس از آنکه دولت ایران ۹تن اورانیوم غنی‌شده را از کشور خارج و عملاً مهم‌ترین بخش از تعهدات خود را اجرایی کرد، وزارت خزانه‌داری آمریکا در نامه‌ای به کنگره این کشور اعلام کرد که دولت قصد دارد تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کند.

اپیزود دوم- ایران:  از بین بردن قلب راکتور آب سنگین اراک/ غرب: گزارش ضد حقوق بشری آمریکا علیه ایران

یکی از مهمترین اقدامات ایران، بازطراحی آب سنگین اراک و تهیه قرارداد جدید برای بازطراحی اراک بوده است. بنا بر آخرین اخبار نیز روند قرارداد بازطراحی آب سنگین اراک به پایان رسیده و آخرین اقدامات برای خارج کردن قلب راکتور نیز در حال اجراست.

اما کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای درباره نقض حقوق بشر در ایران صادر کرد. این قطعنامه بعد از ظهر پنج شنبه با هفتاد و شش رای موافق، پنجاه و پنج رای مخالف و شصت و هشت رای ممتنع به تصویب رسید.

 

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...