خانه > اخبار > لبخند اقتصاد ایران به دنیا / ارمغان لغو تحریم ها برای اقتصاد ایران چیست؟

لبخند اقتصاد ایران به دنیا / ارمغان لغو تحریم ها برای اقتصاد ایران چیست؟

 

می گویند جمعه تحریم های اقتصادی علیه ایران لغو می شود. این خبری است که این روزها دهان به دهان می چرخد،اما هیچ مقام رسمی چه از طرف ایران و چه گروه ۱+۵ زمان اجرا را نه تایید و نه تکذیب می کنند.

 

بنا به توافق انجام شده بین ایران و اعضای ۱+۵ آخر ژانویه زمان لغو تحریم ها علیه ایران است.مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه روز دوشنبه به اعضای اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران گفته بود: در آستانه اجرایی شدن برجام هستیم و امیدواریم روزهای آینده به سرانجام برسد.

 

دولت می گوید، همه چیز آماده است؛اما اینکه اقتصاد ایران چقدر آمادگی شرایط جدید را داشته باشد،موضوعی است که برخی ها نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند.مثلا برخی کارشناسان گفته اند،برداشته شدن تحریم ها نباید مترادف با بازشدن درهای ایران به روی واردات باشد.در کنار آن برخی بخش های تحقیقاتی هم برای دوران پساتحریم ها ابراز نگرانی کرده اند.

 

آنچه مهم است اینکه چرخ برخی بخش ها در اقتصاد با برداشته شدن تحریم ها  روان تر می شود،مثل برداشته شدن سوئیفت و گشایش اعتبار اسنادی برای تجار (LC). صادرات هم روان تر می شود و امکان جابجایی پول کم هزینه تر.از سویی امکان حضور سرمایه گذاران خارجی هم تسهیل می شود و تنوع سرمایه گذاری بیشتر. تردیدی نیست که هر محدودیتی زیان های خاص خود را دارد.زیانی که اقتصاد ایران در سالهای تحریم دیده،شاید به سرعت قابل جبران نباشد،اما قطعا تحریم ها فرصتی برای  لبخند ایران به اقتصاد دنیاست که از محدودیت ها رها می شود.

 

بزرگترین اقتصاد بیرون مانده از wto  به تعبیر محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت  حالا خود را برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی به عنوان گام دوم ارتباط با دنیا آماده می کند.این اتفاق هم به نوبه خود می تواند ایران را از بن بست کنونی در اقتصاد برهاند.بن بستی که رهاورد سیاست های ماجراجویانه دولت نهم و دهم بود و با اهتمام دولت یازدهم سرانجام حل و فصل شد.

همچنین ببینید

اقتصاد ایران در 9 ماهه امسال 4.4 درصد رشد کرد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: اقتصاد ایران در ۹ ماهه نخست امسال با احتساب نفت ...