خانه > گزارشات > اقتصادی > مومنی: دولت سند توسعه دیگری ارایه کند!

مومنی: دولت سند توسعه دیگری ارایه کند!

 

یک اقتصاددان مطرح کرد: بهتر است دولت لایحه
را پس گرفته و سندی دیگر ارایه کند که در آن از مشارکت قوای دیگر و دانشگاهی‌ها بهره بگیرد تا فرصت تاریخی برنامه ششم توسعه از بین نرود.

 

به گزارش ایسنا، فرشاد مومنی، اقتصاددان؛ در نشست نقد و بررسی لایحه برنامه ششم توسعه که امروز یکم بهمن ماه در موسسه دین و اقتصاد برگزار شد، اظهار کرد: بحث از برنامه میان مدت کشور بسیار ارزشمند است و انتظار می‌رود از عادت درونی شده در نظام تصمیم‌گیری، یعنی کوتاه نگری و روزمرگی اندکی فاصله بگیریم و روندهای گذشته را مورد توجه قرار بدهیم وچشم‌انداز کشور در صورت ادامه روند موجود را ببینیم و نسبت به آنها موضع گیری فعال داشته باشیم.

 

مومنی همچنین بیان کرد: ‌اگر به نحو بایسته‌ای لوازم تدوین و تصویب برنامه‌های میان‌مدت مراعات بشوند، می‌توانند احساس مسئولیت جدی ملی را در سطح کشور فراگیر کنند. در نظر بگیرید که در دوره ده ساله اخیر که ما با وفور کم سابقه‌ای با درآمدهای نفتی روبه رو بودیم، چون فهم نظری بایسته‌ای وجود نداشت به جای اینکه افزایش قیمت نفت و درآمد ارزی نیروی محرکه برای ساختن ایران بهتر باشد، منشا گسترش و تعمیق انبوهی از بحران‌ها در کشور شد.

 

این استاد دانشگاه بیان کرد: در چنین شرایطی دامن زدن به بحث‌های عمیق کارشناسی در زمینه برنامه میان‌مدت می‌تواند حس ملی تضعیف شده را تقویت کرده و این بلوغ فکری را ایجاد کند که باندها و گروه‌های رانت‌جو لااقل به این سطح از بلوغ فکری برسند که بفهمند وقتی در اثر افراط در رانت‌جویی کشور را با بحران بقا روبه‌رو می‌کنند، بحران بقا بحران تداوم رانت‌های آن‌ها هم هست! باید اول کشوری وجود داشته باشد، ثبات و امنیت وجود داشته باشد تا بعد به حساب اینکه گروه‌ها و افراد مختلف چه می خواهند با دقت و منطق رسیدگی شود.

 

مومنی همچنین گفت: به نظر من این می‌تواند این یک فرصت تاریخی برای کشور باشد که خواست‌های کوچک فردی، گروهی و باندی را کنار بگذاریم و راجع به بقا و بالندگی کشور به صورت جدی‌تر فکر کنیم. متاسفانه طرز برخوردی که عملا مشاهده می‌کنیم با آنچه بایسته این شرایط است فاصله بسیار عمیقی دارد. البته در این زمینه جزو کسانی هستم که فقط اشکال را در قوه مجریه نمی بینم.

 

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: برداشت من این است که فاجعه‌های بزرگ انسانی، محیط زیستی که از ۸۴ تا ۹۲ در کشور پدید آمد، منحصرا توسط قوه مجریه ایجاد نشده بود و ابر و باد و ماه و خورشید و فلک دست به دست هم دادند تا آن وضعیت به وجود بیاید. و برای برون‌رفت از این شرایط نیز تمرکز انتظارات قوه‌ی مجریه و نادیده گرفتن بقیه ارکان ساختار قدرت می تواند ما را از واقع بینی دور کند.

 

مومنی ادامه داد: برداشت من این است که آنچه در سند لایحه برنامه ششم دیده می‌شود نشانه غربت و دورافتادگی شدید نظام تصمیم‌گیری و تخصیص منابع ما از موضوع توسعه است. تقریبا در بین نظریه‌پردازان توسعه اتفاق نظر وجود دارد که برحسب درکی که ما از مفهوم توسعه پیدا می‌کنیم، شکل و شیوه مناسب برنامه‌ریزی بررسی می‌شود و تا زمانی که این درک وجود نداشته باشد نمی‌توانیم شیوه مناسب برنامه‌ریزی را پیدا کنیم.

 

او همچنین گفت: طی سالهایی که از تجربه برنامه‌ریزی توسعه در کشور می‌گذرد بارها این موضوع را آزموده‌ایم و هزینه‌های آن را هم نظام ملی پرداخت کرده است که برخورد سهل‌انگارانه با برنامه توسعه، کشور ما را دچار اختلال و تشویش کرده است.

همچنین ببینید

تاسیس ۶ بندر خشک تا پایان برنامه ششم توسعه

معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از جدیدترین اقدام وزارت راه و ...