خانه > گزارشات > اطلاعیه‌ها > اصلاحیه قانون نظام گمرکی از سوی هیات دولت تصویب شد …

اصلاحیه قانون نظام گمرکی از سوی هیات دولت تصویب شد …

اصلاحیه قانون نظام گمرکی از سوی هیات دولت تصویب شد. اصلاحیه‌ای که عده‌ای بر این باور هستند که روند تجارت کشور را تسهیل می‌کند. همچنین اصلاحیه قوانین گمرکی در جذب سرمایه‌گذاران خارجی نیز موثر خواهد بود.

اما از سوی دیگر برخی از تاجران و فعالان اقتصادی بر این عقیده هستند که اصلاحیه قانون نظام گمرکی راهگشای بخش تولید و تجارت نیست و نمی‌تواند بر بهبود شرایط تجاری کشور موثر واقع شود. سیدمحمود بهشتیان، مشاور عالی رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با صمت پیرامون تاثیر اصلاحیه قانون گمرک بر فرآیند تجارت کشور اظهار می‌کند: در کشورهای مختلف و در جهان؛‌ مقرراتی برای تجارت خارجی وضع شده و گمرک مجری این مقررات است. وی می‌افزاید: اگر گمرک‌ها عملکرد مناسبی داشته باشند می‌توانند مسیر تجارت خارجی را تسهیل کنند و منجر به صرفه‌جویی در بخش هزینه تولید و تجارت شده و زمینه افزایش قدرت رقابت‌پذیری کالاها را مهیا کنند.

مشاور عالی گمرک جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهد: هدف از اصلاحات قانون گمرک این است که فعالان اقتصادی مجاز تسهیلاتی داشته باشند تا بتوانند در مسیر تجارت به بهترین شکل و در کوتاه‌ترین زمان فعالیت کنند. بهشتیان تصریح می‌کند: یکی از اصلاحاتی که در قانون نظام گمرکی انجام شده در زمینه ترخیص سریع کالا است. درحال‌حاضر یکی از مشکلات تولیدکنندگان و تاجران، کمبود نقدینگی است بنابراین با انجام اصلاحات قانون؛ هزینه‌های پنهان بخش تولید و تجارت به شدت کاهش پیدا می‌کند. این مقام مسئول خاطرنشان می‌کند: خواب کالا در انبارهای گمرک فقط منجر به تحمیل هزینه‌های پنهان بر روند تولید و تجارت کالا در کشور می‌شود که این امر منجر به کاهش قدرت رقابت‌پذیری می‌شود. مشاور عالی گمرک جمهوری اسلامی ایران یادآور می‌شود: براساس اصلاحیه قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران؛تاجران و بازرگانان می‌توانند با ارائه اطلاعات کامل، اقدام به ترخیص کالای خود از انبارهای گمرک کنند.

این مقام مسئول در ادامه اظهار می‌کند: با توجه به قانون جدید؛‌ دیگر نیازی نیست تا کالای وارداتی فعالان اقتصادی در گمرک باقی بماند. فعالان اقتصادی می‌توانند ۲ماه پس از ترخیص کالا و استفاده از آنها در فرآیند تولید و یا فروش در بازار، نسبت به پرداخت حقوق و عوارض گمرکی اقدام کنند. بهشتیان یادآور می‌شود: پیش از این تاجران و بازرگانان بدون پرداخت هزینه‌های گمرکی اجازه ترخیص کالا از انبارها را نداشتند اما براساس اصلاحیه قانون گمرکی؛از این پس فعالان اقتصادی می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌های گمرکی اقدام به ترخیص کالا کرده و پس از تولید محصول نهایی و یا فروش آنها نسبت به پرداخت بدهی‌های خود به گمرک اقدام کنند. مشاور عالی گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما به کنوانسیون ساده و هماهنگ‌کننده رویه‌های گمرکی پیوسته‌ایم اما هنوز ضوابط و قوانین پیوستن به این کنوانسیون در کشور اجرا نمی‌شود، اظهار می‌کند: یکی از شاخص‌های موثر در فرآیند جذب سرمایه‌گذاران خارجی؛‌ اجرای ضوابط و قوانین کنوانسیون یادشده است بنابراین مقرر شده تا در اصلاحیه قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران، روند اجرای ضوابط و قوانین این کنوانسیون تسریع شود.

همچنین ببینید

زنجیر مجوزها بر پای تجارت ایران

یکی از مهمترین موانع شروع و توسعه کسب و کارهای تجاری در ایران از همان ...