خانه > اخبار ویژه > بزرگترین ابرسازه (رصدخانه ) علمی ایران چشم به آسمان خواهد دوخت؟

بزرگترین ابرسازه (رصدخانه ) علمی ایران چشم به آسمان خواهد دوخت؟

به ازای یک درجه تغییر دما، طول این سازه یا ابعاد آینه، در ابعاد نانومتری بزرگ یا کوچک می‌شود که برای آینه‌ای به ابعاد ۳/۴متر، این تغییرات بسیار جزئی و ناچیز است. ویژگی دیگر آینه تلسکوپ رصدخانه ملی ایران، دقت بسیار بالای صیقل انجام شده آن است. آینه با دقتی در حد ۲ نانومتر تراش خورده و صیقل یافته است.
از دیگر ویژگی‌های این تلسکوپ می‌توان به شکل منحصربه‌فرد آینه آن اشاره کرد. آینه این تلسکوپ به صورت هذلولی، بسیار نزدیک به سهموی است. این ویژگی همراه با دیگر ویژگی‌های آینه یعنی سختی و حساسیت دمایی بسیار بالای شیشه، آن را برای استفاده از سیستم اپتیک فعال، مناسب کرده است. استفاده از سیستم اپتیک فعال در تلسکوپ باعث می‌شود کیفیت و وضوح تصویر نهایی تضمین شود.
با راه‌اندازی کامل تلسکوپ، می‌توان از آن به‌طور همزمان برای تصویربرداری و طیف‌نگاری استفاده کرد. درواقع در صفحه کانونی آن ابزارهایی نظیر آشکارسازها و طیف‌نگارهایی قرار می‌گیرد تا همزمان در یک میدان دید بتوان از یک یا چند جرم آسمانی همانند خوشه‌های ستاره‌ای، سحابی‌ها و کهکشان‌ها، در طول موج‌های مختلف مرئی و غیرمرئی پرتوگیری کرد.
ورود آینه تلسکوپ رصدخانه ملی به کشور، مرحله مهمی را در ادامه این طرح بزرگ رقم زده است. رصدخانه ملی ایران، بهترین رصدخانه در نوع خود در خاورمیانه خواهد بود.
پیر سالنیاری از رصدخانه اختر فیزیک Arcetri در فلورانس ایتالیا می‌گوید: وقتی رصدخانه ایران تکمیل شود، بهترین نمونه در نوع خود برای استفاده عمومی تا شعاع هزاران کیلومتر خواهد بود. رصدخانه ملی ایران ظرفیت بسیار خوبی برای تبدیل شدن به تاسیساتی مهم برای توسعه اخترشناسی نه‌تنها در ایران، بلکه در جهان را دارد. این تلسکوپ به مطالعه سیارات فرامنظومه شمسی، انفجارات پرتوی گاما، شکار ماده تاریک و کنکاش در چگونگی شکل‌گیری کهکشان خواهد پرداخت.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...