خانه > اخبار ویژه > اقتصاد مقاومتی باید در صنعت پتروشیمی متبلور شود / اشتغال زایی، ایجاد رفاه و افزایش اقتدار اقتصادی از اولویت کاری دولت

اقتصاد مقاومتی باید در صنعت پتروشیمی متبلور شود / اشتغال زایی، ایجاد رفاه و افزایش اقتدار اقتصادی از اولویت کاری دولت

معاون اول رییس جمهور از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بعنوان اولویتی جدی و پراهمیت برای دوران پساتحریم یاد کرد و با اشاره به رویکردهای پنج گانه که از سوی مقام معظم رهبری در باب این سیاست ها مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: صنعت پتروشیمی با ویژگیها و ظرفیت هایی که دارد، نمونه ای بارز برای تبلور اقتصاد مقاومتی است و انتظار می رود که همه ی رویکردهای اقتصاد مقاومتی در این صنعت حاکم شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر جهانگیری صبح امروز (یکشنبه) در دوازدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی اظهار داشت: برخی تصور می کردند که اقتصاد مقاومتی مختص دوران تحریم است اما دولت به طور جدی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را در دوران پس از تحریم نیز در دستور کار خود خواهد داشت.

وی با تاکید براینکه رویکردهای پنج گانه ی اقتصاد مقاومتی باید در همه ی دستگاه های اجرایی نمود پیدا کند، افزود: این رویکردها باید علاوه بر دستگاه های اجرایی، در شرکت های اقتصادی نیز مورد توجه قرار گیرد زیرا شرکتی که فاقد این رویکردها باشد از لحاظ اقتصادی مشکل دار خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور در ادامه، درون زایی را یکی از رویکردهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: صنعت پتروشیمی از جمله صنایعی است که قادر است با اتکا به منابع داخلی کشور، روند توسعه ی خود را در پیش گیرد و به رویکرد درون زایی جامه ی عمل بپوشاند.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به نگرش برون گرایی به عنوان یکی دیگر از رویکردهای اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: صنعت پتروشیمی باید با تاسی از این رویکرد، تعاملی سازنده با جهان برقرار کند تا بتواند ضمن استفاده از دانش و تکنولوژی روز، در زمینه ی صادرات و واردات نیز فعالیت خود را افزایش دهد.

وی از عدالت بنیان بودن بعنوان سومین رویکرد اقتصاد مقاومتی نام برد و ادامه داد: توسعه ی صنعت پتروشیمی در برخی مناطق محروم کشور که شرایط توسعه ی این صنعت را دارند، می تواند موجب اشتغالزایی و افزایش رفاه مردم در این مناطق گردد و با محرومیت زدایی زمینه ی عدالت اجتماعی را مهیا سازد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه یکی دیگر از جهت گیری های صنعت پتروشیمی باید مردمی کردن اقتصاد که یکی از مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی است باشد، تصریح کرد: در حال حاضر شرایط و نحوه ی خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی ایرادات و نواقصی دارد اما آنچه مهم است این است که صنعت پتروشیمی می تواند روش های جدیدی را در پیش گیرد تا مردم کشور بتوانند در توسعه ی این صنعت مشارکت کرده و حتی سهام دار آن باشند.

دکتر جهانگیری افزود: صنعتی که قادر است بخش زیادی از تولیدات و فرصت های شغلی کشور را ایجاد کند، چرا نباید مردم در این صنعت مشارکت داشته و سهامدار آن باشند.

وی همچنین با اشاره به رویکرد دانش بنیان بودن اقتصاد از منظر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی افزود: باید صنعت پتروشیمی در همه ی برنامه های خود از دانش و تکنولوژی روز بهره ببرد و روش های نوین در تمام سیستم های بهره برداری کشور و بویژه صنعت پتروشیمی حاکم شود.

معاون اول رییس جمهور در ادامه ی اظهارات خود با بیان اینکه دولت در مقطع فعلی به دلیل حجم مطالبات مردم کشور چند موضوع جدی را در دستور کار خود دارد، گفت: ماموریت اصلی اقتصاد ایران برای ده سال آینده پرداختن به این چند موضوع و اولویت اصلی خواهد بود که اشتغال زایی، ایجاد رفاه برای مردم و افزایش اقتدار اقتصادی کشور از جمله ی این اولویت هاست و قطعاً صنعت نفت، گاز و پتروشیمی سهم عمده ای در تحقق این اهداف خواهد داشت.

دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه در دهه ی گذشته میزان خالص اشتغال ایجاد شده در کشور تقریباً برابر صفر بوده است، گفت: با توجه به عدم ایجاد فرصت های شغلی جدید در طول دهه ی گذشته، ایجاد فرصت های شغلی و اشتغال زایی یکی از ضرورت های مهم در اقتصاد ایران است.

همچنین ببینید

پخش فصل دوم مجموعه مستند معدنی تلویزیونی آژنگ با نگرش ویژه بر اقتصاد  مقاومتی، تولید و اشتغال

 فصل دوم مجموعه مستند معدنی تلویزیونی آژنگ با نگرش ویژه بر اقتصاد  مقاومتی، تولید و ...