خانه > رویدادها > قانون اصلاح بند «ز» ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه ابلاغ شد

قانون اصلاح بند «ز» ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه ابلاغ شد

رئیس جمهوری، «قانون اصلاح بند ز ماده ۴۴ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران» را برای اجرا ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، این قانون در تاریخ دوازدهم آبان ماه ۱۳۹۴ در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و شورای نگهبان در تاریخ ۲۷/۸/۱۳۹۴ آن را تأیید کرده است.
متن این قانون به شرح زیر است:
قانون اصلاح بند (ز) ماده (۴۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۲/۸/۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی)
ماده واحده- در بند (ز) ماده (۴۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۵/۱۰/۱۳۸۹ قبل از عبارت «فرزندان جانبازان بالای پنجاه درصد (۵۰%)» عبارت «همسران و»، قبل از عبارت «فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان با بیش از سه سال اسارت»، عبارت «همسران و» اضافه می‌شود.
قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ دوازدهم آبان‌ماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، این قانون را در تاریخ ۱۲/۹/۱۳۹۴ برای اجرا به بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ابلاغ کرد.
***
در بند (ز) ماده (۴۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران آمده است:
دانشگاهها و مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و وزارتخانه‎های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مکلفند حداقل ده درصد (۱۰%) اعضای هیأت علمی مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران شامل رزمندگان با بیش از شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان بالای بیست و پنج درصد (۲۵%)، آزادگان بالای سه سال اسارت، فرزندان جانبازان بالای پنجاه درصد (۵۰%)، فرزندان شهداء و فرزندان آزادگان با بیش از سه سال اسارت که دارای مدرک دکترای تخصصی مورد تأیید وزارتخانه‎های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‎باشند، حسب مورد از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال کارکنان دیگر دستگاهها یا تبدیل وضعیت کارکنان غیر هیأت علمی تأمین و از ابتداء آنان را به صورت عضو هیأت علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزشی، پژوهشی و اجرائی مرتبط و تأثیر آن در پایه و مرتبه علمی بدون الزام به رعایت شرط سنی و آزمون استخدام نمایند. مسؤولیت اجرای این حکم به طور مستقیم بر عهده وزراء و رؤسای دستگاههای مذکور است. مقامات یادشده در این خصوص، خود مجاز به اتخاذ تصمیم می‎باشند. احکام و امتیارات این بند شامل اعضاء هیأت علمی فعلی دارای شرایط فوق نیز می‎شود.

همچنین ببینید

نمره مبارزه با فساد اداری

مقابله با عوامل فسادزا را می‌توان یکی از برنامه‌های سازمان‌های بین‌المللی و حکومت‌ها در کشور‌های ...