خانه > اخبار ویژه > لایحه اصلاح قانون امور گمرکی تصویب شد

لایحه اصلاح قانون امور گمرکی تصویب شد

هیأت وزیران لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی سیستان در استان سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد تجاری – صنعتی بانه – مریوان در استان کردستان را بررسی و تصویب کرد.

به گزارش تنگستان نما،  در این جلسه هیات وزیران که عصر یکشنبه و به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، اعضا همچنین لایحه اصلاح قانون امور گمرکی را نیز تصویب کردند.

اعضای هیات دولت بنا بر ضرورت ایجاد انعطاف در نظام قیمت‌گذاری محصولات بیمه‌ای و تضمینی صندوق ضمانت صادرات و با توجه به تغییرات جدید در نرخ‌های ارایه این خدمات در موسسات همتای صندوق در کشورهای عضو OECD (که مبنای نرخ های صندوق تعریف شده است) و به دلیل گذشت بیش از یک دهه از آخرین تغییرات اعمال شده، نرخ‌های حق بیمه و کارمزد محصولات بیمه ای و ضمانت نامه‌ای صندوق ضمانت صادرات ایران را مورد بازنگری و بررسی قرار داد.

اضافه شدن محصولات جدید، تسهیل فعالیت‌های واگذاری ریسک به شکل بیمه اتکایی و ایجاد مزیت بیشتر برای پوشش کل گردش صادراتی صادرکنندگان، از دیگر دلایل بازنگری در نرخ‌های مذکور است.

در این جلسه همچنین آیین نامه راهنمایان گردشگری اصلاح شد. بر این اساس، شرایط اخذ مجوز فعالیت‌های راهنمایان گردشگری احصاء شده است. در اصلاحات انجام شده، مرجع صدور مجوز، مدت اعتبار کارت راهنمای گردشگری و وضعیت راهنمایان از نظر بکارگیری تبیین شده است. راهنمایان گردشگری صرفا مجاز به ارایه خدمات راهنمایی به دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مجاز از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می باشند و واگذاری فعالیت و مجوز از سوی راهنمای گردشگری به فرد و یا دفاتر مسافرتی غیرمجاز ممنوع است.

دولت با توجه به ضرورت جلوگیری از انتشار مواد پرتوزا و حفاظت از محیط زیست و نیروی انسانی فعال در بخش معادن کشور، آیین نامه اجرایی مربوط به اصلاحیه قانون معادن، ناظر به نحوه فعالیت معادن پرتوزا را به تصویب رساند. این آیین‌نامه با هدف بروزرسانی مستمر قوانین مربوط به پرتوزایی مواد معدنی و نحوه از کاراندازی معدن پرتوزا و تجهیزات مورد استفاده در این معادن تصویب شد.

همچنین ببینید

نعمت زاده: بعید می‌دانم پراید تا آخر سال از رده خارج شود/ بررسی ممنوعیت واردات حدود 700 قلم کالا

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بعید می‌دانم پراید تا آخر امسال از ...