خانه > گزارشات > اقتصادی > ابزارهای تامین مالی راهگشای خروج صنایع از رکود

ابزارهای تامین مالی راهگشای خروج صنایع از رکود

گسترش ابزارهای نوین مالی در دستور کار بورس کالا قرار گرفته و علاوه بر تقویت جایگاه این بورس ، می تواند راهگشای خروج صنایع از رکود و بازگشت رونق به چرخه تولید باشد.

در حال حاضر کمبود نقدینگی یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که واحدهای تولیدی با آن روبه‌رو هستند و برای رفع آن از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند.

این در حالی است که بانک‌ها به دلیل مشکلات فراوان توانایی پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی را ندارند و از سوی دیگر بنگاه‌های اقتصادی نیز نمی‌توانند وام‌های بانکی خود را به دلیل سود زیاد پرداخت کنند. بنابراین در چنین شرایطی استفاده از ابزارهای مالی نوین می‌تواند راهگشای بخشی از مشکلات بنگاه‌های اقتصادی باشد. در این راستا بورس کالا برای تامین مالی فعالان اقتصادی، ابزارهای متنوعی ازجمله قراردادهای سلف و معاملات آتی را در نظر گرفته است که می‌توانند نقش مهمی را برای خروج صنایع از رکود ایفا کنند.
استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا
در این باره رییس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است، ابزارهای مالی بورس کالا، راهگشای خروج صنایع از رکود است. حسین فهیمی با اشاره به اینکه انتشار اوراق سلف موازی استاندارد یکی از راه‌های مناسب برای تامین مالی صنایع مختلف کشور است، گفت: این ابزار مالی در راستای اجرای مصوبات دولت تدبیر و امید برای استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی تولیدکنندگان به شمار می‌رود. عضو هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه گفت: فعالیت‌ها و اقدامات بورس کالا در سال‌های گذشته موجب شده این نهاد علاوه بر اینکه جایگاهی مهم در اقتصاد ایران پیدا کند، بلکه به موتور محرک اقتصاد رقابتی نیز تبدیل شود. فهیمی با بیان اینکه راه‌اندازی شیوه‌های جدید تامین مالی از اساسی‌ترین کارکردهای بورس کالاست، افزود: گسترش ابزارهای نوین مالی ازجمله انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به منظور تامین مالی تولیدکنندگان و همچنین معاملات گواهی سپرده کالایی، امروز در دستورکار بورس کالای ایران قرار گرفته که این‌گونه کارکردها علاوه بر اینکه جایگاه بورس کالا در اقتصاد ملی را بیش از گذشته تقویت می‌کند، می‌تواند راهگشای خروج صنایع از رکود و بازگشت رونق به چرخه تولید باشد. فهیمی اظهار کرد: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد یکی از راه‌های مناسب برای تامین مالی صنایع مختلف کشور است به طوری‌که کارکرد این ابزار در راستای اجرای مصوبات دولت تدبیر و امید و به منظور استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی تولیدکنندگان به شمار می‌رود.

همچنین ببینید

«بوروکراسی و تامین مالی» دو مشکل دانش‌بنیان‌ها

چالش شرکت‌های دانش‌بنیان در نشستی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون علمی ...