خانه > گزارشات > اقتصادی > تجارت > افزایش پوشش بیمه صادرات تا ۵ میلیارد دلار، ریسک تا ۱۰ برابر

افزایش پوشش بیمه صادرات تا ۵ میلیارد دلار، ریسک تا ۱۰ برابر

پوشش بیمه‌ای صندوق ضمانت صادرات ایران برای صادرکنندگان تا ۵ میلیارد دلار افزایش یافت. این مطلب را وحید رضایی، معاون مدیر بیمه‌نامه‌های میان و بلندمدت این صندوق به‌تازگی اعلام کرد و افزود: میزان ریسک‌پذیری برای شرکت‌های صادرکننده کالا و فعالان اقتصادی تا ۱۰برابر افزایش یافته است.

فعالان اقتصادی در فرآیند صادرات با ریسک‌های اقتصادی و بازرگانی مواجه می‌شوند که در این میان نیاز به سازمانی برای تامین امنیت مالی آنها احساس می‌شود. صندوق ضمانت صادرات ایران به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از متولیان این امر در کشور است. آنچه فعالیت‌های این صندوق را مانند بسیاری از نهادهای فعال در حوزه صادرات و تجارت خارجی کشور تحت تاثیر قرار داد اعمال تحریم‌های اقتصادی بر کشور بود. صندوق ضمانت صادرات ایران در آستانه لغو تحریم‌ها و شرایط اقتصادی جدید پیش‌روی کشور اجرای برنامه‌هایی برای حمایت از صادرکنندگان را در نظر دارد.
صندوق ضمانت صادرات ایران با چه رویکردی از صادرات کشور حمایت می‌کند؟ چه اقداماتی در گذشته انجام شده و برنامه‌های آینده این صندوق چیست؟ فعالان بخش خصوصی تا چه میزان از خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران بهره برده و نظرات پیشنهادی آنها برای کاربردی شدن اقدامات این صندوق چیست؟
سیدآرش شهرآیینی، عضو هیات‌مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران در پاسخ این سوالات به صمت، با بیان اینکه صندوق ضمانت صادرات هیچ محدودیتی برای ارائه خدمات به صادرکنندگان ایرانی ندارد، می‌گوید: تنها شرط برای ارائه خدمات این است که کالای صادراتی تولید داخلی ایران باشد، پوشش صندوق شامل حال صادرات با ارزش ۵۰۰ میلیون دلار نیز می‌شود و این میزان تا چندصد میلیون دلار در خدمات فنی و مهندسی هم متغیر است. وی در این‌باره می‌افزاید: تنها محدودیت، ریسک اعتبار خریدار است، به این معنی که وقتی قصد بیمه کردن قرارداد صادراتی را داریم، خریدار خارجی کالاها و خدمات ایرانی را اعتبارسنجی کرده و سپس عملیات بیمه کردن انجام می‌شود و به‌طور قطع محدودیتی برای صادرکننده ایرانی لحاظ نمی‌شود.

همچنین ببینید

اصلاحیه دستورالعمل تحریم‌های آمریکا تغییر محسوسی در روابط بانکی ایران ایجاد نمی‌کند

معاون وزیر اقتصاد می‌گوید در پسا برجام فرصت برقراری روابط بانکی ایران با کشورهای مختلف ...