خانه > اخبار ویژه > غرفه‌های چشم به راه مشتری

غرفه‌های چشم به راه مشتری

نمایشگاه عرضه لوازم خانگی درحالی در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شده که علاوه‌بر نشان(برند)های ایرانی می‌توان نشان(برند)های خارجی را نیز در آن دید. نشان(برند)هایی که در ایران نمایندگی داشته و این نمایندگی‌ها نیز در نمایشگاه حضور یافتند. این نمایشگاه تا ششم مهر (فردا) دایر است.

پرده اول
ساعت ۲ بعدازظهر است. راهروهای نمایشگاه چندان شلوغ به نظر نمی‌رسد. غرفه‌داران مشغول صحبت کردن با یکدیگر و گاهی با مشتریان هستند و اجناس را معرفی و پیشنهاد می‌کنند. قدم زدن در راهروهای شبستان کار چندان دشواری به نظر نمی‌رسد چراکه فضای خالی آن زیاد است. دختر جوان درحال گفت‌وگو با مادرش است؛ درحالی که اشاره دستش به سمت یکی از مبل‌های داخل غرفه است می‌گوید: این را می‌گویم! بعد هم مبلمانی را به خانم میانسال نشان می‌دهد. به آنها می‌رسم و خود را معرفی می‌کنم. به نظر می‌رسد موافق گفت‌وگو با خبرنگار جماعت نیستند.

 

پرده دوم
غرفه‌های فروش فرش خالی از مشتری است. فروشندگان دور هم نشسته و چای می‌نوشند. تابلو فرش‌ها در طرح و رنگ‌های زیبا به ردیف در کنار یکدیگر چیده شده‌اند. با این حال اجازه عکس گرفتن از آنها به ما داده نمی‌شود. برخی از غرفه‌داران فرش با ما هم‌صحبت می‌شوند. میثم حاج ابراهیمی یکی از همین غرفه‌داران است. او به صمت می‌گوید: تاکنون استقبال مردم از نمایشگاه در حد متوسط بوده به دلیل اینکه زمان برگزاری نمایشگاه با تعطیلات مصادف شد و مردم به سفر آخر تابستان رفتند. از سوی دیگر، وضعیت اقتصادی مردم چندان خوب نیست. وگرنه تبلیغات نمایشگاه بسیار خوب بود. او ادامه می‌دهد: از مجریان نمایشگاه راضی هستیم. با توجه به اینکه سالانه در۱۰ نمایشگاه شرکت می‌کنم می‌توانم بگویم نمایشگاه امسال و استقبال مردم از آن در مقایسه با سال گذشته ضعیف‌تر بود. به گفته حاج ابراهیمی سود فروش در این نمایشگاه بالا نیست. او بیان می‌کند: به دلیل اینکه به‌طور جدی قصد فروش محصولات را داریم حتی اجناس خود را با ۳درصد سود هم می‌فروشیم.
پرده سوم
در شبستان غرفه‌های مختلف لوازم آشپزخانه، سرویس خواب، مبل، لوستر و… وجود دارد. مهدی غلامی، غرفه مبل دارد. او در گفت‌وگو با صمت از کم بودن تعداد غرفه‌های موجود در نمایشگاه خبر می‌دهد و می‌گوید: اگرچه تعداد شرکت‌کنندگان و مردم در نمایشگاه زیاد نیست اما باز هم فروش خود را داریم. این در حالی است که میزان فروش ما در نمایشگاه‌های سال‌های گذشته بسیار بهتر بود و دلیل آن هم تعداد زیاد نمایشگاه‌ها در طول سال است و از سویی مردم نیز قدرت خرید کمتری در مقایسه با گذشته دارند؛ بنابراین یا در نمایشگاه‌ها کمتر حضور دارند یا اینکه حضورشان نمادین است و بیشتر به قصد تماشا کردن می‌آیند تا خرید. زهرا ابراهیمی از غرفه دارانی است که لوستر می‌فروشد. او به صمت می‌گوید: حداکثر سود ما بین ۱۰ تا ۲۵درصد متغیر است. مشتریان زیادی در نمایشگاه داریم و از فروش خود راضی هستیم. البته این نخستین‌بار است که درنمایشگاه غرفه داریم و تلاش ما بر این است که در نمایشگاه‌های دیگر نیز حضور داشته باشیم.

 

پرده چهارم
طبقه بالای نمایشگاه به لوازم خانگی و نشان(برندهای مختلف اختصاص دارد. از تلویزیون گرفته تا یخچال و گاز. فروشندگان خودشان ما را به گفت‌وگو دعوت می‌کنند. گویا با این کار هدفی جز جذب مشتری ندارند. اکبری از فروشندگانی است که به صمت می‌گوید: ما به این مسئله کاری نداریم که چقدر سود کنیم فقط باید بفروشیم. انگیزه ما فروش است حتی با حداقل سود. از سوی دیگر در تمامی نمایشگاه‌های لوازم خانگی شرکت می‌کنیم تا هم به مردم معرفی شویم و هم سود بیشتری کسب کنیم. مریم حکیمی از دیگر غرفه‌داران نیز به صمت می‌گوید: نخستین سالی است که در نمایشگاه غرفه داریم و فروش‌مان هم خوب بوده است. اگر به همین روال جلو برویم، سال‌های آینده نیز در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنیم.

 

پرده آخر
کمتر مشتری را می‌توان در این بازار نمایشگاهی دید با این حال عمده بازدیدکنندگان قصد خرید جهیزیه دارند. البته خلوت بودن نمایشگاه را می‌توان به حساب ساعت حضور ما در این محل (ساعت ۲ بعدازظهر جمعه)‌ هم گذاشت. محمود اصغری از خریدارانی است که برای خرید جهیزیه به نمایشگاه آمده است. او به صمت می‌گوید: قیمت کالاهای موجود در نمایشگاه با مغازه‌های سطح شهر تفاوتی ندارد و اگر تفاوتی هم باشد بسیار جزئی است. بهروز لشکری از دیگر خریدارانی است که با دستی پر از غرفه‌ها دیدن می‌کند. او با اشاره به خریدهایش می‌گوید: قیمت‌ها عالی است. از صبح در نمایشگاه مشغول خرید کردن هستیم قیمت‌ها خیلی خوب است. ساعت به حدود ۴ نزدیک شده و مشتریان نیز که از صبح و برای بازدید از نمایشگاه آمده‌اند کم‌کم به سمت خانه‌هایشان می‌روند. برخی با دست پر از خرید و برخی با دستی خالی. در صف اتوبوس ایستاده و نفر به نفر سوار بر ون شده و خود را به خارج از نمایشگاه می‌رسانند. حالا دیگر هوا تاریک شده و نمایشگاه مانده است و غرفه‌داران و محصولاتی که به خواب می‌روند و استراحت می‌کنند و خود را برای فردا و آغاز روزی دیگر و فروشی بیشتر، آماده.

همچنین ببینید

تمهیدات اصناف برای بازارشب عید/برگزاری نمایشگاه و فروش فوق العاده

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تمهیدات اصناف برای بازار شب عید، گفت: در ...