خانه > اخبار > ابزارهای تعرفه‌ای، سدی در برابر واردات کالاهای مصرفی

ابزارهای تعرفه‌ای، سدی در برابر واردات کالاهای مصرفی

سازمان توسعه تجارت به تازگی در فهرستی ۲۲۷ کالای وادراتی ممنوع از امریکا را اعلام کرد. در این بخشنامه که به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها ابلاغ شده است، فهرستی ۷ برگی از کالاهای مصرفی شامل ممنوعیت ثبت سفارش و واردات از کشور امریکا آمده است.

در میان اقلام ممنوع صادراتی اعلام شده می‌توان از پوشاک و متعلقات آن، انواع لوازم‌تحریر، تمبر، شامپو، فرآوده‌های آرایش ناخن و اصلاح صورت، اشیای جشن کریسمس، مجسمه، اشیای دست‌ساز از استخوان، دستمال سفره، بامبو یا نخل رونده، تابلو نقاشی و متعلقات آن، اشیای کلکسیونی و اشیای عتیقه نام برد.
چنین اقداماتی در آستانه ورود کشور به شرایط جدید اقتصادی پساتحریم، اقدامات حمایتی تلقی می‌شوند که می‌توانند قدم مثبت سازمان‌های ذی‌ربط در زمینه حمایت از تجارت خارجی کشور و تولید صادرات‌محور درنظر گرفته شوند.
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت اخیرا طی دستوری ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از از ایالات متحده امریکا را صادر کرده بود و این ابلاغیه به دنبال این دستور صادر شده است. در میان محصولات خوراکی که ورود آنها از ایالت متحده امریکا ممنوع اعلام شده است می‌توان از انواع چای، سس، سرکه، نمک، آدامس، آب معدنی و آب گازدار نام برد.
درباره وادرات از کشور امریکا و اثراتی که می‌تواند اقدامات اینچنینی بر صادرات و واردات کشور بگذارد سیدمحمود بهشتیان، مشاور عالی رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه این گروه‌های کالایی پیش از این نیز به کشور وارد نمی‌شده است، می‌افزاید: یک‌سری تعرفه‌ها لحاظ شده است که از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها ثبت سفارش برای این گروه از کالاها انجام نشود.
وی با اشاره به اینکه پیش از این واردات از امریکا ممنوع نبوده است، اظهار می‌کند: پیش از این بخشنامه و مصوبه‌ای مبنی‌بر ممنوعیت واردات کالاها از امریکا موجود نبوده بلکه این امریکا بود که به استثنای دارو، ورود سایر اقلام را به ایران تحریم کرده بود.

همچنین ببینید

نشانه‌های رونق صنعت دخانیات

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات افزایش تولید، سرمایه‌گذاری، اشتغال، ارزش افزوده، کاهش واردات ...