خانه > گزارشات > آمار > پتانسیل‌های تجاری میزبان آینده روحانی در اروپا/ یک دهه مبادلات تجاری ایران و اتریش به روایت نمودار

پتانسیل‌های تجاری میزبان آینده روحانی در اروپا/ یک دهه مبادلات تجاری ایران و اتریش به روایت نمودار

فاطمه شیرزادی: در حالی که سفر حسن روحانی به ایتالیا و فرانسه که نخستین سفر اروپایی رئیس‌جمهور هم بود، با همراهی رئیس اتاق بازرگانی ایران و جمعی از فعالان بخش خصوصی انجام شد، به نظر می‌رسد رئیس جمهور به‌زودی میهمان کشورهای اروپایی دیگری هم باشد. آن طور که خبرگزاری ایلنا گزارش داده، محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور، در برنامه گفتگوی ویژه خبری اعلام کرده که از رئیس جمهور ایران برای سفر به اتریش نیز دعوت شده است. اما وضعیت مبادلات تجاری ایران و اتریش در یک دهه گذشته به چه صورت بوده است؟ این دو کشور بیشتر چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟

به گزارش اقتصادنیوز، مبادلات تجاری ایران و اتریش در یک دهه اخیر فراز و فرودهای بسیاری داشته است. بررسی آمار رسمی گمرک ایران از تجارت دو کشور نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی ایران به اتریش که در مجموع مقدار ناچیزی به نظر می‌رسد، طی یک دهه اخیر کاهش قابل توجهی داشته است. در حالی که در سال ۸۵ ایران معادل ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا به اتریش صادر کرده بود، صادرات ایران به این کشور در سال ۹۳ به میزانی معادل هفت میلیون و ۷۰۰ هزار دلار کاهش یافته است. البته در ۹ ماهه سال ۹۴ صادرات ایران به اتریش اندکی افزایش یافته و به میزانی معادل ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار رسیده است.

نمودار تجارت ایران و اتریش

بررسی آمار رسمی گمرک ایران همچنین نشان می‌دهد واردات ایران از اتریش نیز اگرچه حجم و ارزشی بسیار بیشتر از صادرات ایران به این کشور دارد، در ۱۰ سال اخیر به میزانی کمتر از یک دوم کاهش یافته است. در حالی که در سال ۸۵ ایران معادل ۷۹۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کالا از اتریش وارد کرده، در سال ۹۳ واردات ایران از این کشور به میزانی معادل ۳۰۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار تقلیل یافته است. در ۹ ماهه سال ۹۴ نیز واردات ایران از اتریش روندی کاهنده داشته و به میزانی معادل ۱۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار رسیده است.

ایران و اتریش چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟
به گزارش اقتصادنیوز، ایران در ۹ ماهه سال ۹۴ بیشتر از هر کالایی به اتریش «آب آناناس»، «اکسیدها و هیدراکسیدهای مولیبدن»، «آب سیب»، «تیزابی بی‌دانه (انگور خشک‌کرده)» و «انواعی از کف‌پوش» صادر کرده است. در همین بازه زمانی بیشترین اقلام وارداتی ایران از اتریش «ذرت دامی»، مکمل‌های دارویی، انواع داروها و آنتی سرمک‌ها بوده‌اند.

همچنین ببینید

قرارداد توتال نقش بسیار مهمی در روابط ایران و فرانسه دارد/مبادلات دو کشور 4 برابر شده است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و ...