خانه > اخبار ویژه > «اچ‌اس‌ای» معادن زیر ذره‌بین مدیران بالادستی

«اچ‌اس‌ای» معادن زیر ذره‌بین مدیران بالادستی

ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست یا همان «اچ‌اس‌ای» ۳ موضوع مهم در صنایع مختلف همچون معدن و صنایع معدنی است.

در این میان قوانین و ضوابط بین‌المللی برای تمامی کشورها تدوین شده و رعایت آنها الزامی است. اما اینکه اچ‌اس‌ای برای فعالان معدنی در چه اولویتی قرار داشته و آنها تا چه حد خود را ملزم به رعایت قوانین می‌کنند بسته به شرایط و عوامل بسیاری است. یکی از این عوامل هزینه و سرمایه مورد نیاز برای رعایت اصول ایمنی، بهداشتی و محیط‌زیستی است که به طبع کشورهای توسعه یافته مشکلی برای تامین آن ندارند. اما در مقابل در کشورهای در حال توسعه معمولا تامین منابع مالی با چالش همراه خواهد بود.

استانداردهای بین‌المللی
آموزش و فرهنگ‌سازی در بین فعالان یکی دیگر از عواملی است که زمینه را برای اجرای قوانین هموار می‌کند. حال اینکه در ایران به عنوان یک کشور معدنی جهان سطح رعایت مسائل چگونه بوده و برای بالا بردن سطح ایمنی ‌«اچ‌اس‌ای»چه کارهایی را باید انجام داد موضوعی است که با کارشناسان «اچ‌اس‌ای» و فعالان معدنی مطرح کردیم که در ادامه گزارش می‌خوانید.
هوشنگ سیوندی‌پور، مدیر اچ‌اس‌ای منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس درباره ایمنی بهداشت و محیط‌زیست معدنی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: استانداردهای بین‌المللی که از سوی موسسه بین‌المللی ایزو در جهان برای ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست همچون «ایزو ۱۴۰۰۰» و «اوسس ۱۸۰۰۰» تعریف شده و در آن خطوط راهنما برای سازمان‌های کوچک و بزرگ در تمامی کشورها یکی است و تفاوتی ندارد؛ اما استانداردهای داخلی کشورها ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند.
او ادامه داد: قوانین موجود در کشورها با یکدیگر متفاوت است.

همچنین ببینید

حمایت دولت؛ شرط ورود سرمایه‌گذار به معادن

انجام مطالعات اکتشافی تا بهره‌برداری و تولید محصولات معدنی ضمن داشتن ریسک بالا، سرمایه‌های بالایی می‌طلبد.