خانه > اخبار ویژه > بازاریابی محصولات معدنی، معمای چند مجهولی

بازاریابی محصولات معدنی، معمای چند مجهولی

توسعه کسب‌وکار و تولید محصولاتی با ارزش‌افزوده تا حد بسیاری بستگی به شیوه و میزان فروش دارد. البته ناگفته نماند، در این میان وجود زیرساخت‌های اساسی نیز نقش مهمی در میزان فروش و یافتن بازارهای صادراتی خواهد داشت.

امروز فروش محصولات تولید شده جزو اصلی‌ترین دغدغه‌های فعالان بخش معدن به شمار می‌آید. رکود ایجاد شده در بازار محصولات معدنی که بخش عمده‌ای از آن براساس سیاست‌های چینی شکل گرفته، باعث شده تا فروش و بازاریابی برای محصولات معدنی نسبت به گذشته دشوار شود. اما بی‌شک برنامه‌ریزی برای کاهش قیمت تمام‌شده می‌تواند به تولیدکنندگان در رقابت برای بازارهای داخلی و صادراتی کمک کند. تقویت بازاریابی و یافتن بازارهای جدید منجر به توسعه بخش معدنی و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر برای این بخش شده و از سویی دیگر نقش‌آفرینی معدن در اقتصاد را نیز افزایش خواهد داد. بازاریابی برای فروش محصولات معدنی امروز جزو اصلی‌ترین موضوعاتی قرار می‌گیرد که فعالان بخش معدن باید نسبت به آن توجه ویژه داشته باشند زیرا با کاهش قیمت نفت در جهان اقتصاد ایران در حال فاصله‌گیری از اقتصاد نفتی است و تلاش می‌کند تا وابستگی خود نسبت به درآمدهای نفتی را کاهش دهد.

ایجاد زیرساخت برای بازاریابی
بهرام شکوری، رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران، در گفت‌وگو با صمت درباره اهمیت بازاریابی برای فروش محصولات معدنی به‌ویژه در پساتحریم، اظهار کرد: هرچند امروز بخشی از مشکلات ما برای حضور در بازارهای صادراتی مربوط به بازاریابی می‌شود اما باید به این نکته توجه داشت که این موضوع تنها مشکل نبوده و موانع دیگری نیز در مسیر ورود به بازارهای صادراتی وجود
دارد. وی گفت: یکی از مشکلات اصلی در حوزه محصولات معدنی و در کنار موضوع بازاریابی، بحث ایجاد زیرساخت‌هاست. این بدان معنا است که در صورت نبود توجه لازم به ایجاد زیرساخت‌های اساسی در حوزه معدن و صنایع معدنی نمی‌توانیم رقابت خوبی در بازارهای صادراتی داشته باشیم. ایجاد زیرساخت‌های اساسی جزو مباحثی است که ربطی به تحریم‌ها یا رفع آنها ندارد.
شکوری نایب‌رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران با اشاره به اهمیت ایجاد زیرساخت‌ها برای ورود به بازارهای صادراتی، تصریح کرد: در کنار ایجاد زیرساخت‌ها برای فروش محصولات معدنی در بازارهای صادراتی و یافتن بازارهای مختلف نیازمند ایجاد نام و نشان تجاری هستیم. در صورتی که در همین زمان نیز محصولات معدنی را با نام و نشان تجاری در بازارهای خارجی معرفی کرده و برای بازاریابی اقدامات اساسی انجام دهیم اما از دیدگاه قیمتی دارای مزیت رقابتی نباشیم بدون شک این اقدامات بی‌ثمر خواهد بود.

همچنین ببینید

بسته کارآفرینان برای تجارت

هم‌اندیشی کارآفرینان صنعتی با تیم اقتصادی دولت در راستای بررسی تبعیض میان بخش خصوصی و ...