خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > توسعه صنایع معدنی نیازمند واحدهای تحقیق و توسعه

توسعه صنایع معدنی نیازمند واحدهای تحقیق و توسعه

ارتباط بین دانشگاه، معدن و صنایع معدنی موضوعی است که همواره باید مورد توجه قرار گیرد زیرا استفاده از توانمندی‌های نیروهای فنی و متخصص داخلی و همچنین دانش آنها علاوه بر کمک به رشد و توسعه معادن و صنایع، می‌تواند زمینه‌ای برای حضور فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با معدن و صنایع معدنی شود.

آنچه امروز شاهدیم کمرنگ بودن ارتباط بین دانشگاه و بخش معدن و صنایع معدنی است که شاید عمده‌ترین دلیل آن قرار گرفتن معادن و صنایع وابسته در محدوده‌های خارج از شهرها و در دسترس نبودن اطلاعات آنها برای دانشجویان است. همین موضوع باعث شده تا در نمایشگاه‌های تخصصی معدنی، دانش‌آموختگان حضور پررنگی نداشته و جای خالی آنها احساس شود. در این میان مدیران و مسئولان دانشگاهی بر این نکته اذعان دارند که باید برای گسترش و توسعه ارتباطات بین این دو بخش تدبیری اندیشید. حال برای در جریان قرار گرفتن برنامه‌ها و طرح‌هایی که از سوی دانشگاه‌های بزرگ و معتبر ایران برای ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در بخش‌های معدنی و صنایع وابسته به آن صورت می‌گیرد با محمود نیلی‌احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران گفت‌وگویی را انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 
نقش دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برای ارتقای سطح معدن و صنایع معدنی چیست؟
دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به طور قطع تاثیر بسزایی در رشد و توسعه معادن و صنایع معدنی دارند. در این زمینه به تازگی همایشی با موضوع صنعت فولاد با یک نگاه یکپارچه و همه‌جانبه برگزار شد و در آن دانشگاهیان، مدیران و متخصصان صنعت فولاد حضور داشتند.
با جمع‌بندی انجام شده این نتیجه به‌دست آمد که رابطه نزدیکی بین فناوری، سرمایه‌گذاری، صادرات و تحقیقات در دانشگاه‌ها وجود ندارد. زیرا هرکدام از موارد یاد شده مسیر خود را در پیش گرفته‌اند و اگر قرار باشد صنعت توسعه یافته و پایدار فولادی داشته باشیم باید همه آنها در کنار هم و مکمل یکدیگر باشند. یعنی در عین حال که تحقیقات نسبی در دانشگاه‌ها روی بحث فولادی انجام شده، صنایع بزرگ کشور نیز باید بخش تحقیق و توسعه را ایجاد کرده و سعی بر اجرای پروژه‌های مشترک با دانشگاهیان داشته باشند. درواقع تا زمانی که محور پروژه‌های مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌ها متناسب با صنعت ایران نباشد، امکان ایجاد پشتوانه قوی فناورانه از سوی دانشگاه‌ها در صنعت وجود نخواهد داشت.

همچنین ببینید

معدن، بر ارزش تولید ناخالص ملی می‌افزاید

بازاریابی یکی از ارکان اصلی برای رسیدن به موفقیت در تمامی عرصه‌ها از جمله معدن ...