خانه > اخبار ویژه > خودروسازان معکوس کشیدند

خودروسازان معکوس کشیدند

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی آمار ۸ ماهه تولید خودروهای سواری کشور را اعلام کرد که طی آن، غول‌های جاده مخصوص در مجموع ۴۹۷ هزار و ۳۹۸ دستگاه انواع محصول را به تولید رسانده و در پی آن افت ۲/ ۱۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.

این افت در حالی است که سه خودروساز بزرگ کشور توانسته‌اند تیراژ خود را در آبان‌ماه و نسبت به مهر، افزایش داده و به روند نزولی تولید ماهانه شان خاتمه دهند. بر این اساس، ایران خودرو، سایپا و پارس‌خودرو توانسته‌اند طی آبان‌ماه، ۴۴ هزار و ۸۱۱ دستگاه انواع محصولات سواری را تولید کرده و نسبت به ماه قبل از آن، صاحب رشدی ۱/ ۲۰ درصدی شوند. این در حالی است که تیراژ محصولات سواری خودروسازان در مهرماه و نسبت به شهریور، ۲۵ درصد افت کرده بود و در شهریور و نسبت به مرداد نیز ۲۹ درصد کاهش را به خود می‌دید. افت تولید خودرو البته از خرداد ماه آغاز شده، چه آنکه خودروسازان در این ماه و نسبت به اردیبهشت نیز سه هزار دستگاه سواری کمتر تولید کرده‌اند.

همچنین آمار تولید خودروهای سواری در تیر و نسبت به خرداد هم کاهش را تجربه کرد و در مرداد و نسبت به تیر نیز تیراژ کمتر شده بود. به‌نظر می‌رسد بهبود نسبی اوضاع تولید خودروسازان در آبان‌ماه، با طرح فروش تسهیلاتی خودرو که اواسط ماه گذشته به اجرا درآمد، در ارتباط است. در این طرح، ۱۱۰ هزار نفر توانستند با استفاده از تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی، نسبت به ثبت‌نام خودرو موردنظر خود اقدام کنند. اما مطابق با آمار ۸ ماهه اعلامی، ایران خودرویی‌ها طی آبان امسال، ۲۶ هزار و ۴۰ دستگاه محصول را به تولید رسانده‌اند که در مقایسه با مهرماه، حدود چهار هزار و ۳۰۰ دستگاه بیشتر بوده است.

 

ایران خودرویی‌ها همچنین در ۸ ماه امسال، تیراژی ۲۹۹ هزار و ۳۳ دستگاهی از خود به جا گذاشته‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهشی ۸/ ۷ درصدی را نصیب بزرگ‌ترین خودروساز ایران کرده است. از سایپا نیز خبر می‌رسد که این شرکت تا پایان آبان‌ماه ۱۳۳ هزار و ۲۶۲ دستگاه تیراژ داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۷/ ۱۶ درصد افت را به خود می‌بیند.همچنین پارس‌خودرویی‌ها نیز با توجه به تیراژ ۶۵ هزار و ۱۰۳ دستگاهی شان، متحمل کاهشی ۱/ ۷ درصدی در ۸ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده‌اند.

افت تولید در حالی گریبان خودروسازی کشور را گرفته که این صنعت یکی از ارکان اصلی رشد اقتصادی به‌شمار می‌رود و از همین رو کارشناسان بابت اثرگذاری منفی آن بر این «رشد»، ابراز نگرانی می‌کنند. به اعتقاد کارشناسان، هرچند طبق برنامه وزارت صنعت، باید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو طی سال‌جاری به تولید برسد، اما با توجه به روند فعلی، بسیار بعید است که خودروسازان بتوانند به چنین تیراژی در پایان سال دست یابند.

همچنین ببینید

ارزش کل صادرات گروه سایپا به یک میلیارد و 200 میلیون دلار رسید

معاون صادرات و امور بین الملل گروه سایپا ارزش کل صادرات گروه خودروسازی از ابتدا ...