خانه > اخبار ویژه > رونمایی از قراردادهای نفتی با ارزش ۲۵ میلیارد دلار

رونمایی از قراردادهای نفتی با ارزش ۲۵ میلیارد دلار

سالن اجلاس سران در حالی میزبان ۳۳۵ شرکت خارجی و ایرانی از ۴۵ کشور دنیاست که مردان نفتی ایران و بسیاری از کشورهای جهان برای معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی گردهم آمده‌اند.

شرکت‌های نفتی بین‌المللی نظیر شل، توتال، انی، لوک اویل، وینترشال، سینوپک، کوگاز، دی‌ان‌او، تره‌وی، وود ساید، پتروناس، پرتامینو اندونزی، پی‌جی‌اس‌سی و دیگر بزرگان انرژی در این کنفرانس حضور دارند تا نتیجه ۲سال تلاش کمیته بازنگری قراردادهای نفتی را نظاره‌گر باشند.
در کنفرانس تهران مدل جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC با هدف ترغیب سرمایه‌گذاران برای همکاری در پروژه‌های نفت و گاز کشور رونمایی و معرفی شد. بر اساس برنامه نیز حدود ۵۰ پروژه صنعتنفت ایران در قالب مدل جدید قراردادی ارائه شد. در قراردادهای موسوم به IPC قرار براین است که حلقه‌های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه واگذار شود تا شرکت‌های خارجی با چنین قراردادی، انگیزه‌ای برای حضور در صنعت نفت ایران داشته باشند. در این نوع قرارداد مالکیت مخزن قابل انتقال نیست و تولید صیانتی از مخزن، یکی از مهم‌ترین مباحث در آن است.
بر همین اساس جذب سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری، تولید صیانتی از مخازن، افزایش ضریب بازیافت و استفاده بیشتر و بهینه‌تر از توان پیمانکاران داخلی از مهم‌ترین اهداف مدل جدید قراردادی صنعت نفتاست.
الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رییس‌جمهوری؛ بیژن زنگنه، وزیر نفت؛ سیدمهدی حسینی، رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی و رییس کنفرانس تهران و رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از سخنرانان کلیدی نخستین روز کنفرانس بودند. همچنین علاوه بر سخنرانی مقامات نفتی ایران، کارگاه‌های آموزشی نیز در ۲ روز کنفرانس برگزار می‌شود که احیای ظرفیت‌ها از منظر برنامه‌ریزی کلان اقتصادی در چارچوب اقتصاد مقاومتی، معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی از منظر حقوقی و قراردادی، معرفی ظرفیت‌های داخلی کشور، معرفی طرح‌های نفتی خشکی و دریایی کشور و معرفی طرح‌های اکتشافی از جمله محورهای برگزاری کارگاه‌های تخصصی در این کنفرانس ۲ روزه است.

همچنین ببینید

امضای ۱۰میلیارد دلار قرارداد نفتی

معاون وزیر نفت از امضای ۱۰ میلیارد دلار قرارداد جدید نفتی در ادامه سال ۹۵ ...