خانه > اخبار ویژه > شبیری: خروج غیرحرفه ای‌ها ضامن آرامش کاغذ خواهد بود

شبیری: خروج غیرحرفه ای‌ها ضامن آرامش کاغذ خواهد بود

یکی از عواملی که باعث فشار بر تولیدکنندگان صنعت کاغذ و مقوا شده، واردات است. درحال‌حاضر واردات غیرحرفه‌ای کاغذ و انباشتگی انبارها از این محصول موجب افت قیمت، رکود و مشکلات بسیاری در بازار شده است به نحوی که نمی‌توان آینده خوبی را برای این صنعت متصور شد.

در حال حاضر پارامترهایی که باید برای واردات کاغذ در نظر گرفته شود، از آنجا که لازم است توسط سیستم‌های وابسته به نهادهای مالی فراهم شود مورد توجه قرار نمی‌گیرد که این روند باعث شده قیمت کاغذ در یک بازار رقابتی کمتر از آنچه که باید،‌ به فروش برسد که دلیل آن، اشباع بازار و ورود افراد حقیقی و حقوقی غیرحرفه‌ای مانند شرکت‌های مالی وابسته به سرمایه‌گذاری است. در حال حاضر این امر باعث شده تا رقابت کاهشی در صنعت کاغذ به وجود آید و همچنین به دلیل اینکه افراد غیرحرفه‌ای واردات کاغذ را در زمان غیرمصرف انجام داده‌اند، انبارها انباشته از کاغذ شده و واردکننده برای فروش کالای خود مجبور به کاهش قیمت شده است. این در حالی است که این موضوع به واردکننده آسیبی وارد نمی‌کند زیرا او سود لازم از تجارت را کسب می‌کند.

در این میان تنها کسی که از این روند آسیب می‌بیند، عاملان بازار و فعالان این حوزه هستند. درحال‌حاضر انبارهای کاغذ انباشته از کاغذ وارداتی است و از سوی دیگر به دلیل وضعیت نابسامان نقدینگی و طولانی‌تر شدن پرداخت‌ها، نمی‌توان به آینده این صنعت امیدوار بود. این عوامل دست‌به‌دست یکدیگر داده‌اند تا بازار به حالت رکود درآید که همین امر می‌تواند موجب متوقف شدن فعالیت بسیاری از واحدهای تولیدی در این عرصه شود. بی‌شک اتفاقات رخ داده در ۸سال گذشته در این صنعت، نمی‌تواند ظرف مدت دو سال برطرف شود.

هرچند که دولت فعلی تاکنون فعالیت‌های مناسبی در راستای رفع این مشکل انجام داده که جلوگیری از تورم، یکی از این اقدامات بوده اما برای برطرف شدن آن باید اقداماتی در راستای جلوگیری از رکود انجام شود و آرامش به بازار برگردد. در همین زمینه برای بازگشت آرامش به بازار باید افراد حرفه‌ای و متخصص وارد تجارت شده و افراد حقیقی و حقوقی غیرحرفه‌ای با قدرت بالا از این روند کنار گذاشته شوند ضمن آنکه از تشکل‌ها نیز حمایت ویژه‌ای شود.

سید طاهر شبیری – عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن تهران و دبیر سندیکای کاغذ و مقوا

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

رییس خانه صنعت و معدن استان تهران: با تشکیل ائتلاف سفیران باران به سوی موفقیت کشور

رییس خانه صنعت و معدن استان تهران بیان نمودند اولین انتخابات هیئت مدیره انجمن جوانان ...