خانه > اخبار ویژه > صندوق‌های بازنشستگی در مرز ورشکستگی

صندوق‌های بازنشستگی در مرز ورشکستگی

«منابع بانک‌ها قفل شد»، «صندوق‌های بازنشستگی در مرز ورشکستگی هستند»، «ابعاد اجرایی برنامه ششم در اجلاس سه‌شنبه آینده تدوین می‌شود» و «فشار مالیاتی بر بنگاه‌ها برای تحقق بودجه ١٣٩۵ کم می‌شود»؛ همه اینها را رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در نهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفته است. با لحنی طنز آلود نیز اضافه کرد باید صد سال دنبال اجرای تعهداتی که دولت‌های قبل ایجاد کردند بدویم. این نکته را وی نقل قول کرد. محمدرضا نوبخت با بیان اینکه دولت بدهی خود را با انتشار اوراق خزانه اسلامی پرداخت می‌کند، گفت: دولت برای افزایش سهم مالیات از بودجه، نمی‌خواهد فشاری به بنگاه‌ها وارد شود. او میان فعالان بخش خصوصی کشور گفت: اجرای بهتر مهم‌تر از تهیه برنامه توسعه است؛ چرا که در سال‌های گذشته بسیاری از برنامه‌های خوب درست اجرا نشده است.
نوبخت با اشاره به اینکه سند اصلی برنامه ششم و ابعاد اجرایی آن، آن‌طور که باید هنوز تشریح نشده، عنوان کرد: سه‌شنبه هفته آینده در اجلاس یک‌روزه، ابعاد اجرایی برنامه ششم را به‌مثابه اقتصاد مقاومتی تدوین می‌کنیم. او تصریح کرد: قرار است در برنامه ششم به رشد اقتصادی سالانه هشت درصد برسیم و از آنجا که در فروش نفت و صادرات محدودیتی نداریم، باید نوع تعامل خود را با کشورها شناسایی کنیم و برای همین کشورهایی که امکان رقابت‌پذیری را دارند به سه دسته تقسیم کردیم. یکی کشورهایی که رقابت‌پذیری آنها مبتنی بر عوامل تولید است، یک گروه بر مبنای بهره‌وری و یک گروه بر مبنای نوآوری. رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تاکید کرد: قرارمان بر این است که در این سال‌ها با شرکت‌هایی که از هر کشور مشخص کرده‌ایم، سرمایه‌گذاری مشترکی داشته باشیم که آنها تکنولوژی نو خود را بیاورند، نه صنعت دست چندم را، دیگر امروز کشورهایی مانند چین که ما به عنوان دوست به آنها نگاه می‌کنیم این‌طور نیست که هرچه بگویند، قبول کنیم، بلکه به آنها گفته‌ایم با آنها کار می‌کنیم، اما رقابت وجود دارد و منافع ملی برای ما مهم است. نوبخت در مورد قرارداد پژو گفت: حتی با پژو که نخستین قرارداد را بستیم شرط‌مان این است که از بازارهای آنها استفاده کنیم؛ چراکه هر کشوری از بازارهای صادراتی سهم خود را دارد. رییس سازمان برنامه به سه معضل آب، محیط‌زیست و صندوق‌های بازنشستگی به عنوان اولویت برنامه ششم توسعه اشاره کرد که کشور در این سه زمینه واقعا به سمت بحران رفته است و افزود: باید در برنامه ششم فکر جدی به حال این معضلات بکنیم.
دولت حقوق بازنشستگی را از جیب خود می‌دهد
او در مورد صندوق‌های بازنشستگی گفت: در زمان فعالیت کارمندان دولت کسوراتی از حقوق آنها انجام می‌شود که پس از بازنشستگی مشکلی پیش نیاید، ولی اکنون به هر دلیلی دولت حقوق بازنشستگی لشکری و کشوری را از جیب خود می‌پردازد و اکنون ما از یک نفر بازنشستگی کم می‌کنیم و به هفت نفر حقوق بازنشستگی می‌دهیم که صندوق‌های بازنشستگی در حال ورشکستگی است، ولی در برنامه ششم فکری به حال آن کرده‌ایم. رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور این را هم گفت که دولت مصمم است تا در برنامه ششم مشکلات حوزه معدن، صنایع معدنی، میادین مشترک، حمل‌ونقل ریلی و گردشگری را هم حل کند. نوبخت به پیش‌بینی دولت از کاهش نرخ تورم و بیکاری در برنامه ششم خبر داد و گفت: کاهش ضریب جینی ٣۴/٠ درصد و تک‌نرخی کردن تورم و بیکاری از اهداف ما است تا جایی که در سال ١٣٩٩ نرخ تورم باید به ٩/٨ درصد برسد و نرخ بیکاری هم از ٧/١٠ تا پایان برنامه ششم باید به هفت درصد برسد. وی همچنین کاهش سهم نفت در اقتصاد کشور را یکی دیگر از موارد اصلاح شاخص‌ها برشمرد و افزود: اکنون سهم منابع نفتی در بودجه ٣٢ درصد است که قرار است به ٢٢ درصد کاهش یابد. رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور همچنین در مورد افزایش سهم مالیات در بودجه کشور هم گفت: اگر بخواهیم از آنهایی که اکنون مالیات می‌دهند، مالیات بیشتری بگیریم، کارها قفل می‌شود و ریشه سرمایه‌گذاری آتی را می‌خشکانیم، بلکه باید شیوه دیگری را پیش رو بگیریم.
منابع بانکی قفل است
وی ادامه داد: در عین‌حال اکنون بنگاه‌های ما نیاز به تسهیلات دارند، اما منابع بانکی قفل است؛ چراکه یا آنهایی که تسهیلات گرفته‌اند آن را پس نمی‌دهند که بعضی از آنها معلول از شرایط اقتصادی است و به استان‌ها ابلاغ شده که نه تنها برای این دسته از افراد سخت‌گیری نشود بلکه‌ باید بتوانیم وام‌هایی بدهیم که این معوقات را تسویه کنند و بخش دیگر هم مربوط به بدهی‌های خود دولت است. نوبخت در مورد ارایه راهکاری برای تسویه بدهی دولت، گفت: برای این کار زمان‌بندی کرده‌ایم تا از طریق فروش اوراق کل تعهدات را بدهیم که تا سه سال سالانه سود آن را می‌دهیم و پس‌از آن اصل آن را ابتیاع (خریداری) می‌کنیم و بدهی دولت را تسویه می‌نماییم. او همچنین به پیش‌بینی رشد برای بخش‌های مختلف کشور اشاره کرد و گفت: برای بخش کشاورزی رشد پنج درصدی، برای معدن ٣/٨، برای صنعت ٣/٩، برای بخش ساختمان ۴/۶، برای بخش خدمات رشد ٨/۵ درصدی، برای نفت ٨/٨ و ارتباطات ۴/١٩ درصدی را پیش‌بینی کرده‌ایم که به طور متوسط سالانه ٧٢۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای تحقق رشد هشت درصدی نیاز داریم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: دولت قرار است ١٠۵ هزار میلیارد تومان روی طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کند و در همین راستا تعداد طرح‌های عمرانی که از گذشته مانده را با کار کارشناسی از دو هزار و ٩٠٠ طرح به دو هزار و ۵٠٠ طرح کاهش داده‌ایم و حتی بنا داریم که برخی طرح‌ها را واگذار کنیم که دستورالعمل آن آماده شده است.
نوبخت همچنین به این نکته اشاره کرد که در برنامه ششم توسعه سالانه نیاز به جذب ١٢ میلیارد دلار منابع ارزی داریم و در برنامه ششم پیش‌بینی شده که سالانه ١٨ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی و ٢٠ میلیارد دلار منابع به‌صورت فاینانس جذب کنیم. نوبخت همچنین از اختصاص یک هزار میلیارد تومان مشوق صادراتی برای تسهیل و ورود صادرکنندگان به بازارهای صادراتی خبر داد.
کسری ٢٠ هزار میلیارد تومانی منابع درآمدی بودجه ٩۴
رییس سازمان برنامه همچنین در جمع خبرنگاران و در مورد تحقق منابع درآمدی بودجه سال ١٣٩۴ کل کشور گفت: از ۲۲۰ هزار میلیارد تومان منابع درآمدی در نظر گرفته شده در بودجه امسال کل کشور، بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان امسال محقق می‌شود. رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور افزود: با توجه به منابع دیگر درآمدی دولت که در بخش‌هایی همچون مالیات، استحصال نفت و واگذاری دارایی‌های مالی متمرکز است، مابقی منابع درآمدی پیش‌بینی شده محقق خواهد شد. او از ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران خودداری کرد و گفت: مابقی پرسش‌ها را سه‌شنبه این هفته پاسخ خواهم داد، اکنون نوبت فعالان اقتصادی است.

منبع: اعتماد

همچنین ببینید

نوبخت: لایحه بودجه ۹۷ قبل از ۱۵ آذر تقدیم مجلس می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با شرایط جدید بودجه نویسی و جراحی نظام ...