خانه > اخبار ویژه > نرخ ارز و بحران بخش معدن

نرخ ارز و بحران بخش معدن

چندی پیش معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه در روزهای آینده نرخ دلار کاهش می‌یابد، گفت: نرخ ارز در بودجه سال ۹۵ همانند سال گذشته است.

محمدباقر نوبخت با اشاره به افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر افزود: بانک مرکزی، مدیریت شده اقدام می‌کند و بازار ارز بار دیگر تعادل خود را به دست می‌آورد. رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه بانک مرکزی برای بازگشت ثبات به بازار ارز راهکارهای وی‍ژه خود را دارد، گفت: به زودی شاهد کاهش قیمت ارز خواهیم بود. وی درباره نرخ ارز در بودجه سال ۹۵ نیز گفت: نرخ ارز نسبت به سال گذشته تغییری نخواهد کرد و لایحه بودجه با همان نرخ سال گذشته بسته می‌شود. براساس لایحه بودجه دولت و تصویب نمایندگان، نرخ ارز در بودجه سال ۱۳۹۴، ۲ هزار و ۸۵۰ تومان بود. حال به عقیده برخی از صاحبنظران این موضوع می‌تواند بر صادرات محصولات معدنی که این روزها خود با بحران جهانی مواجه است، تاثیر منفی داشته باشد. فعالان بخش معدن معتقدند ثابت ماندن نرخ ارز منجر به کاهش توان رقابت‌پذیری محصولات معدنی در بازارهای جهانی خواهد شد.

افزایش قدرت در صادرات
سعید صمدی، رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران در گفت‌وگو با صمت درباره ثابت ماندن نرخ ارز در بودجه ۹۵ و تاثیر آن در صادرات محصولات معدنی، اظهار کرد: ما در بخش معدن هم واردات تجهیزات معدنی و هم صادرات محصولات معدنی را داریم و عمده محصولات معدنی ما به ویژه محصولات فلزی متصل به بازارهای جهانی است در نتیجه قیمت‌های تمام شده این محصولات را بازار جهانی تعیین می‌کند. حال با توجه به این موضوع که شرایط داخلی در چند سال گذشته چندان خوب نبود و کشور دچار تحریم و مشکلات مربوط به آن بود، صنایع معدنی چون به بازارهای جهانی متصل بودند، کمتر از چنین شرایطی ضربه خوردند. وی ادامه داد: در حال حاضر ما دچار یک مشکل اساسی در بخش معدن هستیم. دنیا در حوزه معدن و محصولات معدنی دچار رکود شده است. درواقع همان‌طور که قیمت نفت کاهش پیدا کرده در کنار آن نیز قیمت محصولات معدنی هم کاهش یافته است. حتی برخی از محصولات با کاهش ۴۰ درصدی قیمت مواجه شدند. یعنی از ۸ هزار و ۵۰۰ دلار در هر تن به ۴ هزار و ۷۰۰ دلار رسیده و به نوعی قیمت محصول نصف شده است. این وضعیت در صنایع مختلف؛ سرب و روی، سنگ‌آهن، فولاد و… به خوبی قابل مشاهده است.

همچنین ببینید

صف محموله های صادراتی ذوب آهن به 6 کیلومتر رسیده است

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه امروز بدلیل سکون بازار مصرف داخلی، ۱۰۰ درصد ...