خانه > اخبار ویژه > نسخه ارزی رییس پارلمان بخش خصوصی برای اقتصاد

نسخه ارزی رییس پارلمان بخش خصوصی برای اقتصاد

این روزها که بازار برنامه‌ها و سیاست‌های دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز و ورود آسان‌تر به دوران پساتحریم داغ است، برخی افزایش نرخ ارز را به نفع صادرات می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که با این امر تولید زمین می‌خورد.

اما محسن جلال‌پور، رییس اتاق بازرگانی ایران این نگاه را نمی‌پذیرد و می‌گوید: باید نرخ ارز متناسب با نرخ تورم داخلی و خارجی تنظیم شود چراکه در این صورت شاهد رقابت‌پذیر بودن تولید خواهیم بود. جلال‌پور در گفت‌وگو با صمت پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ ارز را به شدت نقد می‌کند و معتقد است تعرفه‌گذاری برای حمایت از تولید جواب نمی‌دهد. مشروح گفت‌وگو با رییس پارلمان بخش خصوصی را می‌خوانید:
با توجه به سیاست دولت مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز و اینکه در حال‌گذار به دوران پساتحریم هستیم، به نظر شما نرخ ارز باید به چه صورت تعیین شود؟
نرخ ارز باید تابع تورم باشد؛ بنابراین باید نرخ ارز را براساس مابه‌تفاوت تورم داخلی و خارجی به صورت شیب ملایم و ماهانه افزایش دهیم. به عنوان نمونه اگر نرخ تورم داخلی ۱۵ درصد و نرخ متوسط تورم جهانی ۱۰ درصد است باید این ۵ درصد اختلاف را تقسیم کنیم و ماهانه ۰/۸ درصد به نرخ ارز بیفزاییم تا در طول سال به مرور روند افزایشی منطقی نرخ ارز را داشته باشیم و در پایان سال تغییرات نرخ ارز همپای تورم باشد. در غیر این صورت در عمل به واردکنندگان و کسانی که کالای خارجی وارد کشور می‌کنند، یارانه می‌دهیم که با این اقدام در واقع تولید را متضرر می‌کنیم.

همچنین ببینید

درخواست وزیر اقتصاد از بخش خصوصی/ارز تک‌نرخی راه قاچاق را بست

وزیر اقتصاد با بیان اینکه بخش خصوصی استان‌ها فرم مورد نظر استفاده از حساب‌های ذخیره ...