خانه > اخبار ویژه > وزیرمعادن افغانستان خواستار سرمایه گذاری شرکت های ایران دراین کشورشد

وزیرمعادن افغانستان خواستار سرمایه گذاری شرکت های ایران دراین کشورشد

وزیرمعادن افغانستان خواستار سرمایه گذاری شرکت های ایران دراین کشورشد

تهران – ایرنا – وزیر معادن و نفت افغانستان در دیدار با رییس سازمان توسعه تجارت ایران، خواستار سرمایه گذاری ایران در بخش معادن و شهرک های صنعتی این کشور شد.

وزیرمعادن افغانستان خواستار سرمایه گذاری شرکت های ایران دراین کشورشد

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، داود شاه صبا در دیدار با ولی الله افخمی راد پیشنهاد سرمایه گذاری ایران در بخش های معدنی و کمک ایران ارایه و بر تدوین قوانین معدنی در این کشور تاکید کرد.

وی افزود: افغانستان برای هیچ کشوری در گسترش روابط اقتصادی و تجاری تبعیض قائل نیست اما همسایگان و به ویژه ایران همیشه برای این کشور از اولویت بیشتری برخوردار بوده است.

وزیر معادن و نفت افغانستان با اشاره به تجربیات ایران در بخش های مختلف صنعتی و معدنی، گفت: ایران و افغانستان به خاطر شباهت های مذهبی، فرهنگی و زبانی زمینه های همکاری مناسبی دارند و ما از طرف ایرانی می خواهیم که در ساختارسازی نهادهای دولتی در افغانستان و آموزش نیروی انسانی با ما همکاری لازم را داشته باشد و تجربیات خود را در اختیار ما قرار دهد.

وی با اشاره به ظرفیت های معدنی کشور متبوعش، خاطرنشان کرد: بهره مندی از این معادن و وارد کردن آنها به چرخه تولید و سوددهی نیاز به همکاری و کمک بخش دولتی و خصوصی ایران دارد تا قوانین و ضوابط بهره برداری از معادن در افغانستان تنظیم شود و با کمک ایران، نیروهای انسانی افغانی آموزش های لازم را ببینند و از سوی دیگر زمینه سرمایه گذاری و راه اندازی کارخانه در خاک افغانستان برای طرف ایرانی مسجل شود.

وزیر معادن و نفت افغانستان ساخت شهرک های صنعتی در این کشور را لازمه پیشرفت و توسعه افغانستان دانست و از طرف ایرانی خواست که برای راه اندازی این شهرک ها به افغانستان کمک کند و در این زمینه نیز سرمایه گذاری های لازم را انجام دهد.

** اعلام آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در افغانستان

در ادامه ولی الله افخمی راد رییس سازمان توسعه تجارت، توانمندی های ایران را در زمینه های مختلف برشمرد و گفت: ما علاوه بر اینکه در بخش های صنعتی و معدنی و تجاری صاحب تجربیاتی هستیم که در افغانستان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، در ساختارسازی های دولتی هم از پختگی لازم برخوردار هستیم و می توانیم به افغانستان در استفاده از معادن، ایجاد واحدهای مطالعاتی، واحدهای اکتشافی و تحقیق و توسعه کمک کنیم.

همچنین ببینید

ایران صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان را به نفع منطقه می داند/ تأکید بر ضرورت هوشمندی در برابر توطئه ها و تفرقه افکنی دشمنان

رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی تلفنی رییس جمهور افغانستان با وی گفت: ...