خانه > اخبار > اخبار خانه > ۶۰ درصد واحدهای صنعتی نیازمند اصلاح مدیریتی

۶۰ درصد واحدهای صنعتی نیازمند اصلاح مدیریتی

محمدرضا مرتضوی، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در گفت‌وگو با روزنامه گسترش صمت درباره راهکارهای نجات یک واحد صنعتی از ورشکستگی گفت: زمانی که یک واحد صنعتی در معرض ورشکستگی قرار دارد و زیر ۲۰درصد ظرفیت خود تولید انجام می‌دهد مدیران صنعتی باید در نخستین گام بدهی‌های شرکت را با کمک بخش مالی ساماندهی کنند، پس از آن باید با نیازسنجی از بازار و نیم‌نگاهی به توان خود محصولی را انتخاب کنند که بیشترین سوددهی و فروش را داشته باشد.

مرتضوی با بیان اینکه مدیران صنعتی استراتژی واحد صنعتی در معرض خطر را باید بر مبنای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها قرار دهند افزود: سیستم تولید باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا زمان سفارش مواد اولیه تا خروج کالای ساخته شده به حداقل برسد. به عبارت دیگر باید با سرعت بخشیدن به گردش سرمایه، موجودی انبار مواد اولیه و موجودی انبار کالای ساخته شده را کاهش داد.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تاکید بر اینکه سرعت تکرار سرمایه در واحدهای تولیدی به زیر ۲ بار رسیده است، افزود: باید استراتژی را تدوین کرد تا سیستم گردش سرمایه به ۵/۲ تا ۳ بار افزایش پیدا کند. وی با بیان اینکه با ارتقای سیستم نگهداری ماشین‌آلات، بهره‌وری را باید افزایش داد افزود: باید از بروز هرگونه خسارت به ماشین‌آلات و… جلوگیری شود تا به حد کافی هزینه‌های سربار کاهش پیدا کند.

مرتضوی با بیان اینکه در واحد صنعتی تضعیف شده باید انعطاف‌پذیری سازمان افزایش پیدا کند اظهارکرد: با اجرای سیستم تشویق باید ایده‌های نو برای بهبود تولید و سازمان را جذب و تمام ارکان واحد را در فرآیند تولید ذی‌نفع کرد.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشتباه ارزیابی کردن تعدیل نیرو در زمان به خطر افتادن واحد صنعتی گفت: متاسفانه برخی مدیران به محض تضعیف واحد صنعتی اقدام به تعدیل نیرو می‌کنند در حالی که باید با مدیریت درست شرایط افزایش تولید را فراهم کنیم. با تعدیل نیرو نمی‌توان ظرفیت تولید را افزایش داد البته گاهی شرایط بیرونی به قدری به واحد صنعتی فشار می‌آورد که ادامه روند در توان واحد صنعتی نیست. وی افزود: برخی از واحدهای صنعتی که در ستاد تسهیل مشکلات خود را مطرح می‌کنند حتی توان پرداخت هزینه‌های آب و برق خود را ندارند. دلیل این امر بدهی واحدهای صنعتی به بانک‌هاست که به صورت روزشمار نیز این بدهی‌ها افزایش پیدا می‌کند.

همچنین ببینید

ثبات و استحکام با سیاست ارز تک‌نرخی

سیاست محدودیت در واردات می‌تواند بازارهای داخلی را تقویت کند اما تجربه ثابت کرده است ...