خانه > اخبار ویژه > وجود 40 معافیت اقتصادی باعث افزایش قاچاق شده است

وجود 40 معافیت اقتصادی باعث افزایش قاچاق شده است

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: یکی از دلایل بالا بودن قاچاق کالا، از سیستم اداری ما در قالب معافیت‌های اقتصادی نشأت می گیرد، چراکه در کشور ما ۶۵ مورد معافیت وجود دارد که بیش از ۴۰ مورد آن معافیت اقتصادی است.

به گزارش ایسنا، حبیب الله حقیقی در همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه قاچاق در همه دنیا موضوعیت دارد، اظهار کرد: قاچاق اصولا در حوزه کالاهای ممنوعه صورت می گیرد، هرکشوری در ارتباط با کالاهای ممنوعه تعریفی دارد که می توان به قاچاق مواد مخدر، انسان، سلاح، مواد منفجره اشاره کرد.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ارتباط با قاچاق کالا در ایران بیان کرد: در ایران در چهار بخش کالاهای مجاز، مجاز مشروط، یارانه‌ای و ممنوع، قاچاق صورت می گیرد که قاچاق کالاهای ممنوعه در کشور ما در رتبه چهارم قرار دارد.

حقیقی خاطر نشان کرد: کشور ما از نظر شرایط جغرافیایی ۱۶ استان مرزی دارد و با ۱۵ کشور نیز همسایه است؛ به صورتی که این ۱۵ کشور سیستم اقتصادی متفاوتی دارند یعنی کالایی که برای ما قاچاق محسوب می شود برای آنها منبع درآمد است.

وی به اهمیت کنترل زیرساخت ها اشاره کرد و گفت: نباید صرفا از نیروی انتظامی توقع داشت که به تنهایی در این موضوع به مقابله بپردازد بلکه باید از ساز و کارهای کنترلی بهره ببریم.

حقیقی مطرح کرد: در برخی از پایانه‌ها با کمبود “ایکس ری” برای کنترل کانتینرها مواجه هستیم که باید در خصوص ایجاد زیرساخت های لازم و کنترل مطلوب اقدام کنیم.

همچنین ببینید

انتظارات ۹ گانه بخش خصوصی از دولت دوازدهم/ بخش اول

پیرو خبر ((بخش خصوصی و دولت دوازدهم ))  انتظارات  ۹ گانه بخش خصوصی از دولت ...