خانه > اخبار تصویری > معاون اول رییس‌جمهوری: تولید علم و فناوری، کلید اصلی توسعه کشور است

معاون اول رییس‌جمهوری: تولید علم و فناوری، کلید اصلی توسعه کشور است

معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه براساس سیاست‌های ابلاغ‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب، نقش نفت در اقتصاد کشور باید کاهش یابد، گفت: تولید علم و فناوری کلید اصلی توسعه کشور است.به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری دیروز در نشست فعالان حوزه علم و فناوری استان فارس و شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری افزود: کارهای بسیار خوبی در پارک علم و فناوری شیراز صورت گرفته که این کارها باید همچنان تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران باید متکی به فکر تحصیلکردگان ایرانی باشد، اظهار کرد: در دوره جدید مسئولان ملی و استانی از کارهای متکی به علم و فناوری حمایت جدی و خوبی خواهند داشت. معاون اول رییس‌جمهوری ادامه داد: امروز بر همه ثابت شده که توسعه و پیشرفت کشورها بر مبنای علم و دانش استوار است و کشورهایی که خود را به چرخه علم و فناوری برسانند، موفق خواهند بود.

جهانگیری با بیان اینکه توسعه فناوری در ایران باید به موضوع مهم اقتصادی تبدیل شود، اظهار کرد: خوشبختانه سیاست‌های جدی معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری این است که بازار بزرگی برای محصولات دانش‌بنیان تهیه کند.
وی اضافه کرد: یکی از سیاست‌های ما این بود که به شدت از تولید داخلی در برابر واردات حمایت کنیم؛ البته تولید داخلی کشور نیز باید به لحاظ قیمت و کیفیت مناسب باشد؛ مردم اگر بدانند حرکت تولید کشور رو به جلو است از این روند حمایت و سختی‌ها را تحمل می‌کنند.

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: سیاست کشور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری است و ما در برنامه ششم به این نکته توجه خواهیم کرد. جهانگیری اظهار کرد: خوشبختانه استان فارس، استان مهم دانشگاهی ایران است و دانشگاه شیراز از قبل از انقلاب به عنوان دانشگاه مهم ایران مطرح بوده و استادان و دانشجویان آن سرمایه‌ای برای کشور هستند.

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: در استان فارس که دارای ظرفیت‌های فراوان است پارک علم و فناوری باید نقش بیشتری ایفا کند و فارس در جهت‌گیری جدید کشور که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است پیشتاز باشد.

جهانگیری با بیان اینکه اگر شرکت‌های دانش‌بنیان بخواهند فعالیت‌های اقتصادی انجام دهند محدودیت منابع وجود ندارد، افزود: در سال ۹۳ سرمایه صندوق توسعه ملی ۲۵ برابر افزایش یافته که این ظرفیت بسیار خوبی است.

وی ادامه داد: ما منابع زیادی در صندوق توسعه ملی داریم که یکی از وظایف این صندوق، حمایت از کارآفرینان برای سرمایه‌گذاری است.
معاون اول رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: قرار است در جلسه آینده هیات امنای صندوق توسعه ملی برای شرکت‌های دانش‌بنیان سیاست‌های ترجیحی اتخاذ شود و نرخ سود آن ۴ درصد کمتر گذاشته شود.
جهانگیری اظهار امیدواری کرد در برنامه ششم توسعه بتوانیم به معنای واقعی، علم و فناوری از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان عرضه کنیم و امیدواریم پارک علم و فناوری فارس به الگویی برای دیگر استان‌ها تبدیل شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

راهکارهای توسعه روابط صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان بررسی شد

معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان و معاون وزیر صمت و رئیس ...